×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na Politechnice Białostockiej startują kursy języka chińskiego

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2017 21:12

Kształcenie inżynierów znających chiński, czy studentów chcących pojechać na stypendium do Chin, ale też propagowanie chińskiej kultury - to główne cele kursów języka chińskiego, na które można się zapisać na Politechnice Białostockiej.

Na Politechnice Białostockiej startują kursy języka chińskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Dotychczas uczelnia organizowała takie kursy tylko dla swoich pracowników naukowych czy studentów, teraz na lekcje może się zapisać każdy zainteresowany.

• Nauka kosztuje, ale uczelnia chce konkurować z komercyjnymi ofertami kadrą szkoleniową i ceną.

• Zajęcia będą prowadzić dwie chińskie nauczycielki, które przysłała do Białegostoku centrala Instytutu Konfucjusza w Pekinie.

Spotkania z nauczycielkami będą prowadzone w języku angielskim, dlatego - by się na nie zapisać - trzeba komunikować się w tym języku.

Kursy mają być początkiem tzw. Klasy Konfucjańskiej, która - jak chciałaby uczelnia - w przyszłości może się stać Instytutem Konfucjusza. Byłaby to wtedy szansa na otrzymywanie z Centrali Instytutu Konfucjusza środków na szersze działania - poinformowała Krystyna Murawska-Sitko z Politechniki Białostockiej.

Białostocka uczelnia jest jedną z dziewięciu polskich uczelni, które uczestniczą w projekcie tworzenia krajowej sieci Klas Konfucjańskich, gdzie chińskiego będą się uczyć inżynierowie, by rozwijać współpracę gospodarczą. Jak poinformowała rzeczniczka PB Dorota Sawicka, w konsorcjum Sino-Polish University Consortium "One Belt One Road" są m.in. - oprócz Politechniki Białostockiej - Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Śląski.

W Polsce na uczelniach ma powstać osiem nowych Klas Konfucjańskich. Jak mówi Murawska-Sitko, mają być otwarte oficjalnie prawdopodobnie wiosną 2018 r.

Partnerem PB po stronie chińskiej jest Ningbo Institute of Technology na Zhejiang University. Obie uczelnie już współpracują ze sobą w ramach np. Letniej Szkoły Logistyki.

Krystyna Murawska-Sitko mówi, że w pierwszym roku nauki można się nauczyć "trochę" chińskiego. - Trzeba cierpliwości do tego języka, ponieważ to jest język inny niż wszystkie - powiedziała. Dodała, że paradoksalnie nauka chińskiego jest być może ofertą dla tych osób, które uważają, że nie mają zdolności językowych. - Może akurat powinny spróbować tego, bo to działa zupełnie inaczej - żartuje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Politechnice Białostockiej startują kursy języka chińskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA