Kształcenie inżynierów znających chiński, czy studentów chcących pojechać na stypendium do Chin, ale też propagowanie chińskiej kultury - to główne cele kursów języka chińskiego, na które można się zapisać na Politechnice Białostockiej.

• Dotychczas uczelnia organizowała takie kursy tylko dla swoich pracowników naukowych czy studentów, teraz na lekcje może się zapisać każdy zainteresowany.
• Nauka kosztuje, ale uczelnia chce konkurować z komercyjnymi ofertami kadrą szkoleniową i ceną.
• Zajęcia będą prowadzić dwie chińskie nauczycielki, które przysłała do Białegostoku centrala Instytutu Konfucjusza w Pekinie.
Spotkania z nauczycielkami będą prowadzone w języku angielskim, dlatego - by się na nie zapisać - trzeba komunikować się w tym języku.
Kursy mają być początkiem tzw. Klasy Konfucjańskiej, która - jak chciałaby uczelnia - w przyszłości może się stać Instytutem Konfucjusza. Byłaby to wtedy szansa na otrzymywanie z Centrali Instytutu Konfucjusza środków na szersze działania - poinformowała Krystyna Murawska-Sitko z Politechniki Białostockiej.
Białostocka uczelnia jest jedną z dziewięciu polskich uczelni, które uczestniczą w projekcie tworzenia krajowej sieci Klas Konfucjańskich, gdzie chińskiego będą się uczyć inżynierowie, by rozwijać współpracę gospodarczą. Jak poinformowała rzeczniczka PB Dorota Sawicka, w konsorcjum Sino-Polish University Consortium "One Belt One Road" są m.in. - oprócz Politechniki Białostockiej - Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Śląski.
W Polsce na uczelniach ma powstać osiem nowych Klas Konfucjańskich. Jak mówi Murawska-Sitko, mają być otwarte oficjalnie prawdopodobnie wiosną 2018 r.
Partnerem PB po stronie chińskiej jest Ningbo Institute of Technology na Zhejiang University. Obie uczelnie już współpracują ze sobą w ramach np. Letniej Szkoły Logistyki.
Krystyna Murawska-Sitko mówi, że w pierwszym roku nauki można się nauczyć "trochę" chińskiego. - Trzeba cierpliwości do tego języka, ponieważ to jest język inny niż wszystkie - powiedziała. Dodała, że paradoksalnie nauka chińskiego jest być może ofertą dla tych osób, które uważają, że nie mają zdolności językowych. - Może akurat powinny spróbować tego, bo to działa zupełnie inaczej - żartuje.

Słowa kluczowe
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Poznańska
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Politechnika Śląska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Opolska
- Politechnika Wrocławska
- Uniwersytet Śląski
KOMENTARZE (0)