Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy - dzieci, młodzieży i dorosłych - to wspólna inicjatywa Politechniki Białostockiej i miejscowej Fundacji Dialog. Kursy mają ruszyć niebawem; od czwartku trwają zapisy.

- Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy już się zgłosili.
- Za zapisy odpowiada Fundacja Dialog. Jak mówiła asystentka cudzoziemca Fundacji Dialog Julija Kościna, organizacja ma już 60 zgłoszeń chętnych na taki kurs.
- Na kurs mogą zgłaszać się osoby w różnym wieku
O idei kursów, w których organizację oprócz uczelni i Fundacji Dialog zaangażowały się także inne instytucje jak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, Podlaski Urząd Wojewódzki a także podlaski urząd marszałkowski i miasto Białystok, opowiadano w czwartek na konferencji prasowej.
"Bardzo się cieszę, że inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem, mamy tak wspaniałych partnerów. Jestem przekonana, że wspólnie z partnerami, którzy zgłosili chęć współpracy z Politechniką Białostocką zorganizujemy wspaniałe kursy językowe i mam nadzieję, że dzięki nim również obywatele Ukrainy będą się czuli w naszym kraju bezpiecznie i dobrze" - mówiła na wstępie prorektor ds. kształcenia PB, dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka.
Wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB Tomasz Buczkowicz mówił, że cała inicjatywa narodziła się z jednego telefonu od znajomej, która pod swój dach przyjęła rodzinę uchodźców z Ukrainy i zapytała o możliwość nauki języka polskiego. Tak powstał pomysł, by się odezwać do instytucji, a także Fundacji Dialog, która od lat pomaga migrantom i uchodźcom.
"Ideą tego kursu jest przede wszystkim złamanie bariery językowej osób, które są naszymi gośćmi tutaj w Białymstoku, w województwie" - mówił Buczkowicz. Podkreślił, że nie będzie to kurs certyfikowany, a kurs, który ma pomóc uchodźcom w codziennej komunikacji. Kurs ma trwać 20 godzin, zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy.
Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy już się zgłosili. Buczkowicz powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli, a następnie będą mogły ruszyć kursy, które będą odbywać się w salach liceum PB.

KOMENTARZE (0)