PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Na podwyżki dla nauczycieli akademickich potrzeba ok. 3,2 mld zł

Na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce w 2022 r. potrzeba ok. 3,2 mld zł, a nie kilkudziesięciu mln zł, co zapowiedział w ubiegłym tygodniu szef MEiN Przemysław Czarnek - uważa Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  • Autor: PAP/AT
  • 29 kwi 2022 7:53
Na podwyżki dla nauczycieli akademickich potrzeba ok. 3,2 mld zł
Pieniądze na podwyżki już zostały skonsumowane poprzez ustawowe podniesienie płacy minimalnej (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Panie Ministrze, doskonale Pan wie z prac Zespołu do spraw przygotowania propozycji rozwiązań w zakresie wynagrodzeń w uczelniach publicznych, że koszty uczelni związane ze zwiększeniem od 1 stycznia 2022 roku płacy minimalnej wyniosą około 35 do 45 mln zł - wskazała Rada.
  • Pieniądze, które Pan proponuje na podwyżki, już zostały skonsumowane poprzez ustawowe podniesienie płacy minimalnej" - zauważono.
  • Podkreślono, że na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł. - Oczekujemy od Pana konkretnych działań, jak ten problem rozwiązać - napisano.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od 1 października br. będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich. "To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich" - wyjaśnił. Dopytywany o konkretne liczby, odpowiedział, że resort pracuje nad uzgodnieniem ich ostatecznego kształtu.

Przekazał, że już teraz nauczyciele akademiccy dostali podwyżki. "W KUL otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia" - poinformował. Dodał, że pod koniec ubiegłego roku z oszczędności budżetowych dla uczelni wyższych został przeznaczony miliard złotych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSzWiN ZNP) odnosząc się do tych słów ministra napisała, że jest nimi zbulwersowana.

"Panie Ministrze, doskonale Pan wie z prac Zespołu do spraw przygotowania propozycji rozwiązań w zakresie wynagrodzeń w uczelniach publicznych, że koszty uczelni związane ze zwiększeniem od 1 stycznia 2022 roku płacy minimalnej wyniosą około 35 do 45 milionów złotych. Pieniądze, które Pan proponuje na podwyżki, już zostały skonsumowane poprzez ustawowe podniesienie płacy minimalnej" - zauważono. Podkreślono, że na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł. "Oczekujemy od Pana konkretnych działań, jak ten problem rozwiązać" - napisano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Na podwyżki dla nauczycieli akademickich potrzeba ok. 3,2 mld zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wyborca 2022-05-11 21:26:55

    Okazuje się, że praca naukowa traktowana jest jako hobby, na które najlepiej zarabiać gdzie indziej, a na uczelni pracować pro publico bono za pobory niewspółmierne wobec zarobków np. polityków, WOTu, skarbówki itp.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA