Na naukę nigdy nie jest za późno

Dłuższe kształcenie otwiera możliwości wydłużenia wieku aktywności zawodowej. To także szansa na czerpanie satysfakcji z tego, co robimy - takie wnioski przedstawia monsterpolska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na naukę nigdy nie jest za późno

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

20 lut 2013 16:00


Coraz popularniejsze w Polsce i na świecie hasło 3L – Life Long Learning, czyli koncepcja uczenia się przez całe życie, może sprawić, że zwiększy się aktywność zawodowa wszystkich grup wiekowych, w tym osób starszych.

Opierając się na badaniach monsterpolska można wnioskować, że największe zdolności przyswajania wiedzy posiadamy w okolicach 20. roku życia. Wraz z upływem czasu maleją, co wcale nie oznacza, że osoby w wieku dojrzałym nie są w stanie nauczyć się niczego nowego – wymaga to po prostu nieco więcej czasu i energii.

Ciągłe kształcenie, oprócz oczywistych korzyści w postaci większych szans na rynku pracy, stałego poszerzania swoich kompetencji oraz umiejętności i związanych z tym wyższych zarobków, daje nam również szansę na uniknięcie chorób wieku podeszłego, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

W szerszym aspekcie edukacja społeczeństwa to klucz do silnej gospodarki, dlatego też państwo powinno dbać o odpowiedni poziom wykształcenia obywateli, niezależnie od ich wieku.

Koncepcja Life Long Learning pojawiła się już na początku XX wieku, lecz ukształtowała się dopiero w latach 70. dzięki UNESCO. Natomiast weszła w życie latach 90.

Na czym polega? Na podniesieniu rangi uczenia się, zwiększeniu inwestycji w naukę, zatrudnieniu doradców edukacyjnych oraz podwyższeniu poziomu dostępu do informacji edukacyjnej.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, główną ideą, która przyświeca twórcom tej koncepcji, jest zapewnienie odpowiednich możliwości zdobycia wykształcenia wszystkim - bez względu na wiek.

– To bardzo ważne, ponieważ niektóre grupy wiekowe czują się wykluczone i dyskryminowane na rynku pracy, a dzięki idei 3L jest szansa na zmianę sposobu myślenia nie tylko pracodawców, ale również samych pracowników – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Według danych Komisji Europejskiej, wskaźnik zatrudnienia osób w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat w UE wynosił w 2010 roku nieco ponad 46 proc., zaś w Polsce – około 34 proc - przytacza monsterpolska.

Przyczyna niewielkiego poziomu zatrudnienia osób około 60. roku życia leży nie tylko po stronie pracodawców, lecz także pracowników. Ci pierwsi nie doceniają doświadczenia, które posiadają osoby starsze – bardziej obawiają się ich mniejszej elastyczności, braku chęci i zdolności do przyswajania nowej wiedzy, wolnego tempa pracy i chorób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.