Na migi dogadać się z policjantem? Tak, będą się szkolić

W zachodniopomorskim policjanci nauczą się podstaw języka migowego, a osoby głuche, jak powiadomić policję, o tym, że dzieje im się krzywda. Rusza ambitny projekt w województwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na migi dogadać się z policjantem? Tak, będą się szkolić

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2015 14:42


Wspólny projekt Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i zachodniopomorskiej policji to odpowiedź na utrudnioną komunikację między głuchymi posługującymi się językiem migowym, a funkcjonariuszami.

Elwira Rewcio z Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych powiedziała w piątek 6 marca br. dziennikarzom, że głusi dowiedzą się, jakie mają prawa i obowiązki, ale także, czego mogą spodziewać się ze strony policjantów i o co ich prosić. Policjanci natomiast poznają świat głuchych i podstawowe znaki języka migowego, które umożliwią im kontakt - dodała. Część zajęć to spotkania policjantów z głuchymi sam na sam.

- Zajęcia pozwolą złamać najtrudniejszą, mentalną barierę między nimi, co pozwoli otworzyć świat po obu stronach - powiedziała Rewcio.

Zastępca zachodniopomorskiego komendanta policji inspektor Piotr Ostrowski zwrócił uwagę, że policjanci podczas interwencji spotykają się z głuchymi, z którymi nie są w stanie porozumieć się. Problemem jest m.in. poinformowanie odpowiednio szybko policjantów, że osoba głucha stała się ofiarą przestępstwa. Część przestępstw, w których ucierpieli głusi, nie jest też zgłaszanych. Dzięki projektowi liczba tych przestępstw może się zmniejszyć - dodał Ostrowski.

Szkolenie obejmie ponad 80 funkcjonariuszy zachodniopomorskiej policji, m.in. z drogówki i prewencji. Szkolenia rozpoczną się w maju br., a zakończą na początku przyszłego roku.

Medyczny i społeczny model głuchoty, fakty i mity dotyczące języka migowego, czy sposoby nawiązywania kontaktu z głuchymi - to niektóre z zagadnień, które poznają na kursie funkcjonariusze. Z kolei głusi zgłębią np. zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, czy bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Projekt zakłada także umieszczenie na stronach internetowych partnerów najważniejszych informacji dla głuchych. Policjanci otrzymają również multimedialny słownik języka migowego zawierający jego podstawowe znaki oraz słownictwo dotyczące prawa i policji, ale także wulgaryzmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.