PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na egzaminie z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 6 maj 2019 12:25

"Czym jest wolność dla człowieka" na podstawie "Dziadów", części III Adama Mickiewicza, i wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność" - takie, według maturzystów, były  tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Na egzaminie z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej
Portret Adama Mickiewicza pędzla Władysława Ciesielskiego (źródło: wikimedia.org/CC)
REKLAMA

Tegoroczny egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: "Czym jest wolność dla człowieka". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Dziadów", części III Adama Mickiewicza.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test. Zadania dotyczyły takich tematów jak opowieści historyczne oraz różnice między dyskusją a konwersacją.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w poniedziałek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Na egzaminie z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-05-06 15:40:10

    Znamy tematy. Jakiś debil wrzucił w neta fotkę arkuszy z zadaniami wraz ze swoim peselem...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA