MPiPS: 275 tys. bezrobotnych skorzystało ze staży i szkoleń

W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na aktywne formy wsparcia osób bezrobotnych przewidziało 3 403,5 mln zł, tj. o 140,4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Ze szkoleń i staży podnoszących kwalifikacje skorzystało już ponad 275 tys. bezrobotnych z całej Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS: 275 tys. bezrobotnych skorzystało ze staży i szkoleń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 gru 2014 14:23


Staże dostępne są we wszystkich urzędach pracy. Od stycznia do października tego roku skorzystało z nich 206 680 osób.

Czytaj też: Ten staż nie skończył się parzeniem kawy, a warzeniem piwa...

O staż mogą ubiegać się osoby bezrobotne, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. To osoby do 25. roku życia, długotrwale bezrobotni, kobiety, które nie wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, bezrobotni wychowujący niepełnoletnie dzieci, niepełnosprawni bezrobotni, czy bezrobotni po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Staż może się odbyć u wskazanego przez starostę pracodawcy, w spółdzielni rolniczej lub prowadzącej działalność gospodarczą osoby fizycznej. Staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, może jednak być wydłużony do 12 mc, w przypadku młodych do 25. roku życia. Stażyście przysługuje stypendium w wysokości do 997,40 kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj też: Praca za darmo, wyzysk, parzenie kawy, nuda. Z tym staże kojarzą się studentom

Monice Szulii z Legnicy staż pozwolił rozpocząć nową karierę zawodową.

- Mimo kierunkowego wykształcenia po latach pracy w księgowości straciłam zatrudnienie. Nie liczyłam, że zaledwie po 3 miesiącach po rejestracji w urzędzie pracy moja sytuacja się zmieni. Urząd zaproponował mi staż na stanowisku referenta ds. administracji w firmie, w której pracuję do dziś. Udało mi się awansować i teraz jestem koordynatorem projektów - mówi.

Dla Patrycji Żyznowskiej z Ciechanowa staż okazał się szansą na zbycie pracy.

- Skończyłam studia z zarządzania bezpieczeństwem. Po studiach zgłosiłam się do urzędu pracy, który zaproponował mi staż na stanowisku asystentki zarządu z firmie. Firma gwarantowała roczną umowę o pracę po zakończeniu stażu, więc propozycja była bardzo atrakcyjna - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.