PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Możemy być pewni, że roboty nas nie zastąpią. Mamy kluczową umiejętność

Dostęp do wiedzy przestał być ekskluzywnym dobrem – wszyscy możemy znaleźć potrzebne dane w bardzo krótkim czasie. To, czego nie potrafimy zrobić, to wyciąganie wniosków, praca przy projektach w oparciu o pozyskane informacje, komunikowanie się, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. To właśnie na rozwoju tych kompetencji – cyfrowych, poznawczych, miękkich i transformatywnych – powinniśmy się skupić. Szczególnie, że to one są naszą przewagą nad robotami.

Możemy być pewni, że roboty nas nie zastąpią. Mamy kluczową umiejętność
Od lewej: Justyna Pokojska i Katarzyna Śledziewska (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Z badań DELab UW wynika, że tylko 30 proc. uczelni uczy kreatywnego myślenia na najniższym poziomie. To bardzo niewiele.
  • Według ekspertów w dużej mierze przyczynia się do tego polski system edukacji. Jakość kształcenia jest mierzona m.in. poprzez osiąganie wytyczonych celów w obszarach przedmiotowych. Ponadto przedmioty są nieprzechodnie i nie współpracują ze sobą.
  • Efekt jest taki, że nie tylko nie uczymy w Polsce kompetencji przyszłości, ale często przekazywana wiedza jest nieprzydatna. 

Gdyby teraz stanął przed nami młody człowiek i zapytałby, jakich kompetencji powinien się uczyć, by w przyszłości zapewnić sobie ciekawą i dobrze płatną pracę, co by usłyszał?

Prof. UW, dr hab. Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW, kierowniczka Katedry Transformacji Technologicznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW (KŚ): Powiedziałabym mu, że powinien zastanowić się nad tym, w czym jest dobry i jakie są jego najmocniejsze kompetencje. Dodałabym, żeby pamiętał, że nic nie jest pewne – nie wiemy, jak będzie wyglądać praca przyszłości. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy przykładowo za kilka lat będą potrzebni specjaliści w obszarze data science.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oczywiście są zawody, w których zawsze znajdziemy pracę, na przykład lekarz, opiekunka czy rehabilitant. Pamiętajmy jednak, że one także się zmieniają. Zawód lekarza wygląda zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu, na co wpływ miała cyfryzacja. Sztuczna inteligencja pozwala przykładowo na rozpoznawanie nowotworów na obrazach rentgenowskich - jest ona w stanie zrobić to szybciej i bardziej precyzyjnie niż człowiek. Inteligentne systemy wspierają pracę ludzi i odciążają ich. Mimo wszystko czynnik ludzki jest niezbędny, chociażby w kontakcie z klientem. Potrzebne są jednak nowe kompetencje, które umożliwią współpracę z inteligentnymi systemami do rozpoznawania obrazu i do diagnostyki. Nie można też zapominać o miękkich umiejętnościach, niezbędnych podczas kontaktu z drugim człowiekiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Możemy być pewni, że roboty nas nie zastąpią. Mamy kluczową umiejętność

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA