×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Morawiecki w Kielcach: idziecie śladem twórców polskiego przemysłu, tworzycie przyszłość świata

  • Autor: PAP/TK
  • 15 wrz 2019 19:30

Idziecie w ślady naszych najlepszych twórców, inżynierów, tych, którzy budowali polski przemysł na tej ziemi i w tej części Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kielcach, podczas ceremonii wręczenia nagród i zamknięcia piątego European Rover Challenge 2019.

Morawiecki w Kielcach: idziecie śladem twórców polskiego przemysłu, tworzycie przyszłość świata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Premier Morawiecki podkreślił, że jest czymś "wspaniałym" to, co udało się zrobić w Kielcach, w tym "wokół" Politechniki Świętokrzyskiej oraz na wielu innych uczelniach.

Przyznał, że już słyszał, iż Politechnika Świętokrzyska pokonała w tych zawodach również Uniwersytet Stanforda. "To jest oczywiście osiągnięcie, ale jest wielkim osiągnięciem pokonać Ostrawę i Kraków, więc serdecznie gratuluję wam, moi kochani" - powiedział.

Morawiecki przypomniał, że "na Ziemi Świętokrzyskiej, w sercu Polski, były pierwsze kroki naszego okręgu przemysłowego, Staropolskiego Okręgu Przemysłowego". "To w Kielcach Stanisław Staszic zakładał pierwszą instytucję, uczelnię, akademię techniczną na ziemiach polskich" - podkreślił.

Zwracając się do rektora Politechniki Świętokrzyskiej oraz studentów i uczestników "tych wspaniałych europejskich i światowych zawodów", Morawiecki powiedział: "Idziecie w ślady naszych najlepszych twórców, inżynierów, tych, którzy budowali polski przemysł na tej ziemi i w tej części Europy. Ja jestem przekonany, że te kosmiczne wynalazki, które tutaj mamy możliwość oglądać za mną w tle, odwzorowanie powierzchni Marsa, że one są z jednej strony takim studenckim czy naukowym odlotem w kosmos, takim pięknym odlotem w kosmos, ale z drugiej strony one budują jak najbardziej przyjemną wartość dla wszystkich ludzi".

Premier zwrócił uwagę na wynalazki z 1997 roku, w tym na łazika marsjańskiego, który wtedy poleciał na Marsa. Na czym jego zdaniem: "skorzystała cała ludzkość". Przypomniał, że dzięki temu powstały m.in. mapy trójwymiarowe, a potem wiele innych wynalazków.

"A więc raz jeszcze chciałem bardzo pogratulować twórcom tego konkursu, zwycięzcom z Politechniki Świętokrzyskiej. Serdecznie gratuluję wam inwencji, innowacyjności, a wszystkim zespołom, czterystu zespołom z pięciu kontynentów, z wielu krajów całego świata, chciałem również podziękować i pogratulować wam umiejętności, kreatywności, innowacyjności" - powiedział. Jak dodał, "wy tworzycie przyszłość świata".

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki w Kielcach: idziecie śladem twórców polskiego przemysłu, tworzycie przyszłość świata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA