Morawiecki do polskiej młodzieży w Cambridge: Studiujcie za granicą, a potem wróćcie do Polski

• Mateusz Morawiecki odwiedził w styczniu Cambridge, gdzie gościł na 10. Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.
• W wystąpieniu do zebranych członków kongresu zapewnił ich o potrzebie wykształconych Polaków w kraju.
• Podawał przykłady postaci historycznych, które zdecydowały się wrócić do Polski po europejskich studiach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Morawiecki do polskiej młodzieży w Cambridge: Studiujcie za granicą, a potem wróćcie do Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

www.pulshr.pl

30 sty 2017 13:02


W końcowych dniach stycznia (27 do 29) wicepremier Mateusz Morawiecki był gościem jednej z najbardziej elitarnych uczeni świata - Cambridge. W ramach 10. Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, który trwał w tych dniach, Morawiecki podzielił się z uczestnikami kilkoma słowami osobistej rady.

- Studiujecie na najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii i cały świat stoi przed wami otworem - mówił do słuchającej go na Wyspach polskiej młodzieży. - Jednak przed podjęciem życiowych decyzji już po studiach, zachęcam was do przyjrzenia się biografiom najwybitniejszych Polaków okresu II Rzeczpospolitej. (Gabriel) Narutowicz czy (Ignacy) Mościcki też studiowali i pracowali na zagranicznych uniwersytetach - pierwszy w Zurychu, drugi we Fryburgu. Ale zdecydowali się wrócić do Polski i budować nasze państwo na nowo. Polska teraz też potrzebuje agentów zmiany – nowego pokolenia naukowców, menadżerów, urzędników którzy tchną nowego ducha w polskie firmy i instytucje.

Polityk zaznaczał, że liczy na taki krok wielu z obecnie kształcących się zagranicą.

Wcześniejsze edycje Kongresu, który gościł ministra rozwoju i finansów odbywały się m.in. na takich uczelniach jak: Oxford, Warwick, czy uniwersytet w Edynburgu i łącznie wzięło w nich udział już ponad dwa tysiące delegatów. Uczestnikami są studenci różnych kierunków, od ekonomii, poprzez prawo, finanse, a także nauki przyrodnicze.

Forum kongresu w Cambridge zostało oparte o cztery tematy przewodnie.

- Związane (były) z kwestiami ważnymi dla Polaków studiujących na uczelniach brytyjskich, takich jak miejsce kultury polskiej w umysłach polskich studentów za granicą, możliwość rozpoczęcia kariery w Polsce, czy wpływ Brexitu na sytuację młodych Polaków w Wielkiej Brytanii - precyzowało tematy spotkania Ministerstwo Rozwoju w notce o wizycie Morawieckiego w Cambridge. - Kwestia opuszczenia UE przez Wielką Brytanię była ważnym wątkiem wywiadu jakiego wicepremier Morawiecki udzielił w Cambridge telewizji Sky News.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w towarzystwie młodzieży uczestniczącej w spotkaniu na brytyjskim uniwersytecie, źródło: B. Kosiński/MR/mr.gov.pl Wicepremier Mateusz Morawiecki w towarzystwie młodzieży uczestniczącej w spotkaniu na brytyjskim uniwersytecie, źródło: B. Kosiński/MR/mr.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.