PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mogliby mieć pracę, ale młodzi nie chcą być rzemieślnikami

– Rzemiosło jest w bardzo trudnej sytuacji. Od dziesiątek lat kształcimy w systemie dualnym. Po trzech latach nauki większość uczniów może liczyć na pracę – mówi Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej MSP w Katowicach.

Mogliby mieć pracę, ale młodzi nie chcą być rzemieślnikami
Fot. Thomas Berg/Flickr lic. CC BY-SA 2.0
REKLAMA

W ostatnich sześciu latach liczba młodocianych, którzy zdecydowali się kształcić w jakimś fachu, bardzo spadła. Jak wynika z danych Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, w 2008 r. 361 osób zdecydowało się zostać blacharzem samochodowym, a w 2014 r. tylko 116.

Podobnie jest z mechanikami pojazdów samochodowych. Siedem lat temu 1353 młodych podjęło edukację w tym zawodzie, a w ubiegłym roku – jedynie 824. Jeśli chodzi o piekarzy, to w 2008 r. 658 osób chciało kształcić się w tym fachu, w 2014 r. na naukę zawodu zdecydowało się jedynie 266 młodych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem prof. Jana Klimka, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, obecnie profesje rzemieślnicze odchodzą w niebyt, bo mistrzowie nie mają swoich następców. Tak jest w przypadku zegarmistrza.

Z tego rodzaju problemem nie muszą borykać się Niemcy, którzy stosują dualny system nauczania. Aż 70 proc. niemieckich uczniów wybiera kształcenie w szkołach zawodowych, ponieważ wiedzą, że w trakcie nauki zdobędą potrzebną wiedzę i umiejętności. Ponadto istnieją duże szanse na kontynuację pracy w zakładzie, w którym odbywali praktyki.

– Absolwent po skończeniu szkoły w systemie dualnym jest fachowcem i partnerem w rozmowach z pracodawcą. To jest właśnie ten aspekt, którego brakuje w polskim szkolnictwie – ocenia Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

Zawodówki z przyszłością

System dualny istnieje również w Polsce, ale nie jest to ten, który w swoim programie mają zawodówki. System dualny to praktyka w zakładach pracy, a nie na warsztatach w szkole.

– Rzemiosło jest dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Od dziesiątek lat kształcimy w systemie dualnym. Po trzech latach nauki większość uczniów może liczyć na pracę – mówi Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej MSP w Katowicach.

Według ostatnich badań przeprowadzonych w całej Polsce ponad 90 proc. absolwentów rzemieślniczej nauki zawodu znajduje pracę, w tym ponad 60 proc. u pracodawców, u których odbywali szkolenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mogliby mieć pracę, ale młodzi nie chcą być rzemieślnikami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA