Mobilność i dalsza edukacja poprawiają notowania na rynku pracy

Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ciągłego rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Ukończenie drugiego kierunku studiów daje szansę na zwiększenie swojej dotychczasowej pozycji na rynku pracy lub zupełnie nowy start.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mobilność i dalsza edukacja poprawiają notowania na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 sie 2015 11:35


Mobilność zawodowa Polaków jest zjawiskiem względnie młodym i chyba mimo wszystko niedocenianym, o czym świadczy niewielka liczba badań przeprowadzonych w naszym kraju na ten temat. Ostatnie zostało zrealizowane w 2013 roku przez Centrum Badań Opinii Społecznej. Według raportu pt. „Mobilność i elastyczność zawodowa Polaków”, deklarowana skłonność do poświęceń w celu znalezienia pracy jest istotnie większa niż w 2009 roku.

Prawdopodobnie Polacy dostrzegają dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy. Znacząco wzrosła przede wszystkim wyrażana gotowość do podnoszenia posiadanych kwalifikacji oraz nauczenia się nowego zawodu.

Czytaj też: Osoby z doświadczeniem zawodowym będą studiować krócej

Dziś sytuacja na rynku pracy zmienia się na tyle szybko, że chcąc sprostać jego wymaganiom, musimy być coraz bardziej mobilni. Czasy, gdy pracownik chwalił się trzydziestoletnim stażem pracy w jednym zakładzie odchodzą do lamusa. Już teraz doradcy personalni z zachodniej Europy prognozują, że zawód trzeba będzie zmieniać kilka razy w ciągu kariery zawodowej.

W Stanach Zjednoczonych eksperci idą o krok dalej i twierdzą, że zmian tych dokonywać trzeba będzie nawet kilkanaście razy. Zresztą w USA standardem jest to, że za zmianą pracy idzie również zmiana miejsca zamieszkania i całego stylu życia.

Polacy są mobilni?

Instytut Badawczy Randstad dostrzega, że Polacy na tle innych europejskich państw nie wypadają najgorzej jeżeli chodzi o mobilność. Przynajmniej tak wynika z ich deklaracji. Co ciekawe, Polacy są w czołówce jeżeli chodzi o optymizm w znalezieniu nowej pracy i jednocześnie zajmują czołowe lokaty pod względem obaw dotyczących utraty dotychczasowego zatrudnienia.

Czytaj też: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

– Coraz częściej na uczelnianych korytarzach pojawiają się osoby powyżej 40. roku życia z uprzednio zdobytym wyższym wykształceniem. Chcą się kształcić. Chcą się rozwijać. Dostrzegają, że drugi zawód podnosi ich wartość na rynku pracy. Jednak często powody takiej decyzji nie muszą mieć merkantylnych podstaw. Czasem chodzi o realizację pasji, których życie zmusiło do odłożenia na później, czasem chodzi o zmianę otoczenia, poznanie nowych ludzi, poszukiwanie nowych wyzwań. Studia mogą być traktowanie jako „fitness” dla umysłu, poprawiają kondycję intelektualną, samopoczucie i samoocenę – przyznaje Mariusz Szabłowski, kanclerz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Edukeo 2015-08-10 15:11:48

''Dziś sytuacja na rynku pracy zmienia się na tyle szybko, że chcąc sprostać jego wymaganiom, musimy być coraz bardziej mobilni.'' Warto zatem: - całe życie podnosić swoje kwalifikacje - być na bieżącą z sytuacją na rynku zawodowym - planować swój rozwój i motywować się do