×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ceny, miejsca i obostrzenia w akademikach na polskich uczelniach

Miejsc w akademikach jest mniej i są droższe. W górę poszły też ceny wynajmu mieszkań „na mieście”, choć wyraźnie spadła ochota studentów do komercyjnego najmu, a wzrosła ochota do pomieszkiwania u rodziny lub znajomych – to najważniejsze ustalenia naszego raportu dotyczącego sytuacji na rynku studenckiego wynajmu mieszkań.

Ceny, miejsca i obostrzenia w akademikach na polskich uczelniach
Studenci po doświadczeniach pandemii chętniej mieszkają u rodziny i znajomych (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • W wielu akademikach miejsc wyraźnie ubyło, gdyż władze uczelni uznały, że w pokoju może zamieszkać tylko jedna osoba. Nie udało się za to zablokować wynajmu miejsc w akademikach osobom niezaszczepionym.
  • Kryteria przyjęcia do uczelnianych akademików w Polsce są podobne. Dotyczą m.in. sytuacji materialnej, ale część uczelni dodatkowo punktuje także działalność studencką.
  • Ceny wynajmu wzrosły zarówno w przypadku domów studenckich, jak też mieszkań „na mieście”.

Od 1 października studenci i doktoranci będą mogli wrócić na swoje uczelnie, choć wciąż jeszcze nie wiadomo, czy nauka przywrócona zostanie w pełni stacjonarnie. Rektorzy części szkół wyższych biorą pod uwagę nauczanie hybrydowe. Już w połowie września otworzyly się natomiast drzwi akademików. Młodzi ludzie po ponad roku nieobecności zaczęli wracać do swoich pokoi. Ograniczenia, które obowiązywały, po części zostały zniesione. Przypomnijmy, że jeszcze rok temu uczelnie wstrzymywały nowe zakwaterowania do DS, zabronione również było odwiedzanie mieszkańców. Obecnie w każdym akademiku część pomieszczeń musi być przeznaczona na izolatoria dla studentów, którzy ulegną zakażeniu.

Dla kogo dom studenta? Uczelnie sprawdzają dochody

W większości uczelni państwowych kryteria przyznawania miejsc są takie same jak poprzednio. Pod uwagę brany jest dochód na osobę w rodzinie wnioskodawcy, odległość od miejsca jego stałego zamieszkania, a także sytuacja materialna (komisje kwaterunkowe obliczają miesięczny dochód netto na 1 członka rodziny studenta). W przypadku pokojów jednoosobowych pierwszeństwo mają studenci z orzeczeniem o niepełnosprawności. We Wrocławiu i Warszawie miejsca w uniwersyteckich domach studenckich rozdzielane są na zasadzie konkursu - dodatkowe punkty w nim można uzyskać m.in. z tytułu działalności studenckiej. Wniosek o przyznanie pokoju składa się w formie dokumentu elektronicznego wraz z wymaganą dokumentacją. Sam termin złożenia wniosku zależy od uczelni.

W akademikach mniej miejsca, ale nikt nie pyta o szczepienia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny, miejsca i obostrzenia w akademikach na polskich uczelniach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA