PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mniej miejsc na polskich uczelniach. Młodzi wybiorą studia za granicą?

Zmiany w szkolnictwie wyższym oznaczają znacznie mniej miejsc na polskich uczelniach. - Konkurencja będzie większa, żeby dostać się na te najbardziej prestiżowe studia. Przyszli studenci częściej będą szukać alternatywy za granicą - mówi Przemysław Jeziorowski, szef konsultantów w Elab Education Laboratory.

Mniej miejsc na polskich uczelniach. Młodzi wybiorą studia za granicą?
Studia w Polsce czy za granicą? Konkurencja na polskich uczelniach będzie większa (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Rośnie liczba maturzystów, którzy decydują się na kontynuację nauki poza granicami Polski.

• W tym roku liczba aplikacji na zagraniczne uczelnie już wzrosła o 20 proc. – wynika ze statystyk Elab Education Laboratory.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Chętnych może być jednak znacznie więcej, bo co czwarty student ostateczną decyzję podejmie po uzyskaniu wyników z matury.

• Na popularność studiów zagranicznych mogą wpłynąć także zmiany w szkolnictwie wyższym.

– Rząd chce polepszyć jakość studiowania w Polsce, więc nie stawia się już na ilość. Automatycznie każdy z wykładowców będzie mieć pod sobą mniej studentów, więc liczba nowych miejsc na uczelniach zostanie ograniczona, w zależności od uczelni nawet o 50 proc. Wszystko będzie zależało od kadr i tego, jak uczelnie poradzą sobie z rekrutacją nauczycieli akademickich, aby zachować proporcję 1:13 – podkreśla Przemysław Jeziorowski, szef konsultantów w Elab Education Laboratory, firmie pomagającej w aplikowaniu na uczelnie zagraniczne.

Zmiany zasad naliczania dotacji dla szkół wyższych, które wprowadza rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sposobie podziału dotacji z budżetu państwa, oznaczają znacznie mniej miejsc na polskich uczelniach. Na jednego wykładowcę ma przypadać nie więcej niż 13 studentów, to zaś dla większości szkół wyższych oznacza konieczność zmniejszenia liczby przyjmowanych maturzystów.

Czytaj też: Czy warto iść na studia?

– Dla studentów oznacza to, że konkurencja będzie większa, żeby dostać się na te najbardziej prestiżowe studia. Ale to oznacza też, że częściej będą szukać alternatywy za granicą. Studia zagraniczne są dobrą i dostępną alternatywą. Odkąd weszliśmy do UE są kraje, w których możemy studiować nawet zupełnie za darmo – przypomina Jeziorowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mniej miejsc na polskich uczelniach. Młodzi wybiorą studia za granicą?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA