Młodzi ludzie często decydują się na pracę poniżej swoich kwalifikacji za niskie wynagrodzenie, w branżach i zawodach, których przyszłość jest niepewna lub na które nie ma popytu. Efektem jest frustracja i częste zmiany szkół, kierunków studiów i pracy. Czym kierują się młode osoby decydując o swojej karierze?

- Jeszcze kilka lat temu nadreprezentacja młodych ludzi decydowała się na wybór studiów wyższych na kierunkach typu zarządzanie i marketing.
- Jak pokazuje Raport Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką obecnie coraz częściej młodzi ludzie biorą pod uwagę ścieżkę rozwoju opartą o naukę w szkole zawodowej czy technikum.
- Jednocześnie ponad 80 proc. osób w wieku 15-29 lat podejmuje te decyzje nieświadomie, większość informacji czerpiąc z internetu, a 2/3 z nich robi to bez konsultacji z ekspertami.
Panujące do niedawna przekonanie o wyższości studiów nad szkołami zawodowymi i technicznymi od niedawna odchodzi do lamusa. 82 proc. osób w wieku od 15 do 29 lat, biorących udział w ankiecie Fundacji Sukces Pisany Szminką, odpowiedziało, że zawodówki i technika nie są wcale gorszą perspektywą, a ukończenie ich nie oznacza niższych zarobków w przyszłości.
Kto lub co decyduje o wyborze ścieżki zawodowej?
Z ankiety wynika, że 60,5 proc. młodych zasięgała rady rodziców, ale dla aż 80 proc. nie są oni źródłem wiedzy o rynku i miejscach pracy. Co więc jest? Okazuje się, że obecnie najważniejszym „doradcą” jest internet - 81,7 proc. młodych ludzi informacji o karierze i konkretnych zawodach szuka właśnie tam.
Czytaj też: Młodzi na rynku pracy. Dlaczego ich kompetencje rozmijają się z oczekiwaniami pracodawców?
- W intrenecie znajdziemy wszystko. Młodzi często trafiają tam na różnego rodzaju treści i przypadkowe testy kompetencji, które nie są profesjonalnymi narzędziami, a jedynie stronami służącymi pozyskiwaniu przychodów z wyświetlanych na nich reklam. Przyszli pracownicy niejednokrotnie są także pod wpływem reklam różnego typu szkół dla dorosłych, które często nie są obiektywne jeśli chodzi o podpowiadanie najlepszej ścieżki kariery. Dlatego na ogólnodostępnej platformie YEP Academy przygotowano rzetelne testy kompetencji, opisy zawodów, a nawet innowacyjny kalkulator wynagrodzeń - mówi Ola Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką i pomysłodawczyni YEP Academy.


KOMENTARZE (0)