Młodzi z Gdańska będą rozwijać swoje talenty

• Uzdolnieni w przedmiotach ścisłych uczniowie gdańskich podstawówek i gimnazjów mogą wziąć udział w programie, który ma rozwinąć ich talenty.
• Program „Zdolni z Pomorza” zakłada m.in. udział w obozach naukowych i opiekę mentorów, w tym pracowników szkół wyższych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi z Gdańska będą rozwijać swoje talenty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

19 cze 2016 11:26


Jak poinformowała PAP Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu, o udział w programie mogą starać się przejawiający wybitne zdolności z matematyki, fizyki lub informatyki aktualni uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas gimnazjów.

Schneider wyjaśniła, że w ramach tegorocznej edycji programu przygotowano sto miejsc, a rekrutacja potrwa do 15 lipca.

Uczniom, którzy zakwalifikują się do programu, Regionalne Centrum Nauczania Kreatywnego (ma ono swoją siedzibę w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku) zaproponuje w nadchodzącym roku szkolnym m.in. cykl zajęć pozalekcyjnych, warsztatów rozwijających kreatywność, spotkań akademickich i obozów naukowych.

Kandydaci do udziału w programie będą musieli przejść badanie diagnostyczne, które wykona wskazana przez organizatorów Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Gdy badania zakończą się pomyślnie, uczniowie skierowani zostaną na zestaw testów, które zbadają ich uzdolnienia.

Jak wyjaśniła Schneider, taki test uzdolnień - poza wiedzą z przedmiotów ścisłych, sprawdzi także "jakość rozumowania i działania w sytuacjach nietypowych, dojrzałość i niestandardowość myślenia".

Na pewne ułatwienia w systemie rekrutacji mogą liczyć laureaci konkursów matematycznych, fizycznych lub informatycznych organizowanych przez kuratorów oświaty dla uczniów gimnazjów. "Tacy uczniowie nie będą musieli uczestniczyć w teście uzdolnień kierunkowych, uzyskują maksymalną liczbę punktów w rekrutacji i w konsekwencji będą przyjmowani do projektu w pierwszej kolejności" - powiedziała PAP Schneider.

Zobacz też: Great Place to Work: Mars, Volkswagen, Cisco, Microsoft w gronie europejskich laureatów

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.gdansk.pl.

Gdański program dla uczniów przejawiających zdolności w przedmiotach ścisłych, realizowany jest w ramach większego projektu - "Zdolni z Pomorza". Projekt ten finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 32 mln zł.

Podobne programy realizowane były na terenie województwa już w minionych latach. Między 2007 a 2013 rokiem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oferowano zestaw różnorodnych zajęć dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przejawiających wybitne zdolności w naukach ścisłych. Każdego roku w projekcie brało udział około 1,5 tysiąca uczniów z terenu województwa. Przez kolejne dwa lata program był kontynuowany ze środków samorządów. Rocznie korzystało z niego około tysiąca uczniów, z czego od 100 do 200 w samym Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.