Młodzi przebojowi w pracy? Te badania burzą mit o ich pewności siebie

Są niepewni siebie, boją się porażki. Bywa, że ich lęk budzi nawet perspektywa kontaktów z szefem i innymi pracownikami. Boją się też, że będą mało zarabiać, choć ich finansowe wymagania nie należą do wygórowanych. Studenci i absolwenci czują lęk przed pracą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi przebojowi w pracy? Te badania burzą mit o ich pewności siebie

PODZIEL SIĘ


Autor: JS

11 maj 2017 17:47


• W ramach badania, ankietowani mogli wskazać trzy największe trudności, z jakimi przyszło im się zmierzyć przy podejmowaniu pierwszej pracy. Najczęściej mówili o zbyt małym doświadczeniu.

• Studenci i absolwenci mają nie tylko obawy. Jasno definiują szanse na przełamanie lęków i barier związanych z pracą.

Jak bardzo czujesz się przygotowany do wejścia na rynek pracy? Odpowiedź na to pytanie zaskakuje. Zwłaszcza tych, którzy uważają, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy są pewni siebie i przebojowi. Pracownia SW Research zadała to pytanie ponad 1000 studentów i absolwentów wyższych uczelni na zlecenie Polskiej Rady Biznesu, na potrzeby Programu Kariera.

Okazało się, że tak naprawdę pewnie czuje się tylko co czwarta z pytanych osób (24, 8 proc.). Za to co trzecia (33,5 proc.) przyznaje, że trudno jej podjąć zawodową decyzję, potrzebuje wsparcia lub boi się ukończenia studiów, bo na rynku pracy czuje się zagubiona. Najwięcej (41,6 proc.) ma wątpliwości, ale – jak deklarują – samodzielnie potrafią je rozstrzygać. Jak pokazuje badanie, lęk przed pierwszą pracą, to skutek barier psychologicznych i poczucia braku doświadczenia wśród młodych osób kończących studia. 

Niepewni, ze zbyt małym doświadczeniem

W ramach badania, ankietowani mogli wskazać trzy największe trudności, z jakimi przyszło im się zmierzyć przy podejmowaniu pierwszej pracy. Najczęściej mówili o zbyt małym doświadczeniu (65,7 proc.), zbyt dużych wymaganiach pracodawców (38,9 proc.) i o braku pewności siebie (31,9 proc.). O ile dwie pierwsze odpowiedzi są w przypadku młodych pracowników dość oczywiste, fakt, że co trzeci ma problem z pewnością siebie, może zaskakiwać. Tym bardziej, że wśród kolejnych barier, poza małą liczbą ofert pracy (31,9 proc.), wymieniali jeszcze niską samoocenę (29,5 proc.) i nieśmiałość (25 proc.). Okazuje się, że spora część młodych – studentów i absolwentów wyższych uczelni - nie czuje się odpowiednio psychicznie przygotowana do wyzwania, jakim jest pierwsza praca.

 - Od lat powtarza się mantrę, że polskie studia nie dają merytorycznych kompetencji do pracy. Tymczasem, to badanie pokazuje, że nie mniej ważne jest przygotowanie przyszłych pracowników na wyzwania psychologiczne związane z rozpoczęciem pracy. To rola nie tylko dla uczelni, ale także dla samych pracodawców – podkreśla dr Małgorzata Durska, socjolożka i dyrektor generalna Polskiej Rady Biznesu. – Kosztem zaniechania tego obszaru może być zmarnowanie potencjału wielu młodych ludzi – dodaje Durska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mek 2017-05-16 09:43:41

Parę zdań ode mnie na temat pewności siebie. Przede wszystkim to być sobą i mówić oraz robić to co się lubi. Jeżeli jednak jest element Twojego życia, które wprawia Cię w kompleksy to zrób wszystko, by to zmienić. Na swoim blogu często piszę na tematy związane ze śmiałością. Gdyby ktoś był zainteresowany to zachęcam do poczytania. Blog Piaskownica Meksa. Swego czasu, napisałem również o tym jak udało mi się mocno schudnąć.

ira 2017-05-12 14:54:41

pierwsza praca to zawsze stres i wyzwanie. ale każdy to jakoś przechodzi. fajny tekst i porady o pierwszej pracy: blog.impel.pl/pierwsza-praca-co-warto-wiedziec-proste-wskazowki-od-simplicite-pl/. trzeba byś sobą, głowa do góry i będzie dobrze!