Młodzi Portugalczycy stawiają na Polskę. To tu chcą studiować

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba Portugalczyków studiujących na polskich uczelniach wzrosła aż dwunastokrotnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi Portugalczycy stawiają na Polskę. To tu chcą studiować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 cze 2015 20:55


Od wielu dekad portugalskie elity wysyłają dzieci na zagraniczne uniwersytety. O ile kiedyś były to przede wszystkim uczelnie we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii, to dzisiaj Portugalczycy coraz częściej decydują się na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Zdaniem ambasadora RP w Lizbonie Bronisława Misztala coraz większa liczba studentów wyjeżdżających na wschód Europy jest nie tylko wynikiem poszerzania się w ostatnich latach portugalskiej elity, lecz także dużej atrakcyjności państw dawnych demoludów.

- W Portugalii od kilku lat bardzo popularna jest oferta oświatowa przygotowana przez Republikę Czeską. Nasi południowi sąsiedzi aktywnie rekrutują tu na swoje uczelnie wyższe, szczególnie medyczne i rolne - powiedział PAP ambasador Misztal.

Coraz więcej Portugalczyków studiuje w Polsce

Polska jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów na zagraniczne studia dla młodzieży z Portugalii. O ile na przełomie lat 2009 i 2010 r. nad Wisłą studiowało tylko 23 obywateli tego iberyjskiego kraju, o tyle obecnie jest ich już blisko 300.

Prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński przypomina, że według statystyk Portugalczycy są dziś obok Hiszpanów i Turków najszybciej powiększającą się grupą obcokrajowców studiujących w Polsce. Zaznacza, że nasilająca się w Portugalii moda na edukację nad Wisłą może wynikać z podobieństw między obu narodami.

- Wydaje mi się, że jesteśmy do siebie zbliżeni mentalnie. Nasza tożsamość narodowa czerpie z katolicyzmu, mamy wspólne doświadczenia walki o demokrację i życia w reżimie autorytarnym. Poza tym Portugalczycy wiedzą, że w jakimś stopniu jesteśmy - tak jak ich kraj - państwem na peryferiach Unii Europejskiej. Być może z tych powodów czują się u nas swojsko, swobodniej niż na przykład we Francji czy w Niemczech - powiedział Siwiński.

Jego zdaniem istnieje też zależność między ekspansją portugalskich firm na polskim rynku a rosnącą modą na studiowanie nad Wisłą.

- Jesteśmy dziś lepiej postrzegani przez portugalskich studentów i ich rodziców. Prawdopodobnie wychodzą oni z założenia, że skoro portugalskie firmy działające w Polsce zdołały odnieść wspaniałe wyniki, to również i oni będą mieć szansę na sukces. Tymczasem ten jest rzeczywiście w zasięgu ręki, gdyż zarówno portugalskie firmy, jak i inne międzynarodowe spółki chętnie zatrudniają studentów z doświadczeniem w życiu na wschodzie Europy - dodał Siwiński.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.