×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi Polacy o swojej przyszłości w Europie

  • Autor: RR
  • 1 cze 2018 13:45

Podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym poświęconej przyszłości młodych mocno oberwało się systemowi edukacji, który nie przygotowuje do bycia odpowiedzialnym obywatelem. Koncentruje się za to na przekazywaniu wiedzy, głównie teoretycznej. Generalnie z rozmowy wyłania się obraz pokolenia otwartego na świat, które ceni sobie możliwość samorealizacji w różnych jego zakątkach.

Młodzi Polacy o swojej przyszłości w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Młodych ludzi wyróżnia dzisiaj otwarte myślenie, otwartość na świat, a także różnorodność i przywiązanie do wolności - mówi  prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
  • Słabo uczestniczą jednak w życiu obywatelskim, bo, jak twierdzą, nie dostrzegają, by ich głos miał znaczenie.
  • Nie jest aż tak źle. Z badań w ramach projektu Dialog Usystematyzowany wynika, że ok. 1/3 postulatów przedstawianych przez młodych znajduje odzwierciedlenie w unijnych rezolucjach.

- Nie patrzę tylko na Europę, patrzę na świat. Europa nie przykuwa naszej uwagi; do Rzymu mogę jechać w weekend. Myślimy szerzej - o innych kontynentach i globalizacji - zwrócił uwagę Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student, nawiązując do głównych pytań sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego pt. "Jaka jest rola młodych w kształtowaniu Europy? Jak młodzi widzą Europę za 10 lat?"

 Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student (fot. PTWP)
Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student (fot. PTWP)

- Musimy być w świecie ambasadorem uniwersalnych wartości - dodał.

Więcej podobieństw, niż różnic

Dyskusję zagaił jedyny w gronie panelistów przedstawiciel starszego pokolenia - prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nb. najmłodszy (ur. 1964) wśród rektorów publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce. Na pytanie Piotra Herstowskiego, moderatora sesji i prezydenta AIESEC Polska w latach 2015-2016, jak młodzi widzą Europę dzisiaj, odpowiedział:

 - Myślę, że młodych wyróżnia otwarte myślenie, otwartość na świat, a także różnorodność i przywiązanie do wolności. To jest coś, o czym moje pokolenie - pokolenie stanu wojennego - nawet nie myślało. Teraz świat jest otwarty, wolny, daje olbrzymie możliwości, ale niesie z sobą niesamowite wyzwania. Wolność to wielka sprawa, ale i wielka odpowiedzialność - podkreślił Robert Tomanek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi Polacy o swojej przyszłości w Europie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA