PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi pełni obaw. Cyfryzacja to dla nich szansa, ale też zagrożenie

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 paź 2021 20:00

Studenci to w zdecydowanej większości przedstawiciele generacji Z, która dorasta wraz z rozwojem technologii. Wydaje się naturalne, że świetnie odnajduje się w pracy w stopniowo cyfryzującym się otoczeniu zawodowym. Ich obawy jednak temu przeczą.

Młodzi pełni obaw. Cyfryzacja to dla nich szansa, ale też zagrożenie
Polska ma za sobą największy boom edukacyjny w szkołach wyższych (Fot. Leon/Unsplash)
REKLAMA
  • Według raportu firmy telekomunikacyjnej The Network „Decoding Global Talent” szybszej automatyzacji miejsc pracy w wyniku COVID-19 spodziewa się aż 50 proc. badanych Polaków poniżej 20. roku życia.
  • Z kolei zgodnie z wynikami badania Pracuj.pl „Cyfrowa ewolucja kariery” generacja Z to pokolenie, które zdecydowanie najczęściej sięga w pracy po technologie.
  • Jednocześnie okazuje się, że w obliczu postępu technologicznego generacja Z wykazuje duże obawy - 47 proc. obawia się, że zbyt słabe kompetencje cyfrowe będą się odbijać na dalszym przebiegu ich karier.

Polska ma za sobą największy boom edukacyjny w szkołach wyższych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu nieco ponad dekady liczba studentów na polskich uczelniach spadła aż o 34 proc. - z 1,84 mln w roku akademickim 2010/2011 do 1,22 mln w 2020/2021. Jeszcze większą różnicę widać było w przypadku absolwentów – w ostatnich 10 latach ich liczba spadła o 41 proc.

Mimo obserwowanych spadków, studenci stanowią wciąż bardzo ważną grupę osób wchodzących na rynek pracy. Wykształcenie wyższe jest także ważnym punktem w CV dla części pracodawców, szczególnie w branżach wymagających specjalistycznych umiejętności lub zaawansowanej wiedzy teoretycznej. Co więcej, ponad połowa studentów i absolwentów uczestniczących w badaniach Pracuj.pl twierdzi, że młode osoby mają dziś więcej możliwości rozwoju kariery, niż ludzie będący na tym samym etapie życia 10 lat temu.

Młodzi cyfrowi, choć niepewni

Studenci to w zdecydowanej większości przedstawiciele generacji Z, która dorasta wraz z rozwojem technologii. Wydaje się naturalne, że świetnie odnajduje się w pracy w stopniowo cyfryzującym się otoczeniu zawodowym. I rzeczywiście, według badania Pracuj.pl „Cyfrowa ewolucja kariery” to pokolenie, które zdecydowanie najczęściej sięga w pracy po technologie. Polacy w wieku 18-24 lat najchętniej ze wszystkich używają w czasie wykonywania obowiązków smartfonów (91 proc.), social media (88 proc.), aplikacji mobilnych (85 proc.) laptopów (80 proc.) i oprogramowania w chmurze (71 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi pełni obaw. Cyfryzacja to dla nich szansa, ale też zagrożenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA