Młodzi chcą pracować w korporacjach. Brakuje mechaników i hydraulików

Dziś w Polsce 28 proc. młodych ludzi jest bez pracy, co trzeci bezrobotny nie skończył 25 lat. Mamy nadmiar absolwentów i za dużo uczelni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi chcą pracować w korporacjach. Brakuje mechaników i hydraulików

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

10 maj 2013 9:05


"Gazeta Wyborcza" podaje, że z powodu niżu demograficznego maleje różnica między liczbą miejsc na studiach a liczbą ubiegających się o nie kandydatów. (...). Już teraz każdy, kto zda maturę, może znaleźć miejsce na uczelni.

Przedstawicielka firmy Bosch w Polsce Krystyna Boczkowska pisze w liście do redakcji "Gazety": "Kiedy 10 osób stara się o jedno miejsce pracy, pracodawcy np. zaniżają pensje".

Na przeroście osób z wyższym wykształceniem cierpią nie tylko absolwenci. Do tego dochodzi coraz bardziej odczuwalny brak usług - coraz mniej osób kształci się w prostych zawodach, jako mechanicy, budowlańcy czy hydraulicy. - Wszyscy marzą o pracy w korporacjach, bo się dobrze zarabia, dostaje samochód i laptop. Tylko że to droga donikąd: w korpo 20 proc. robi karierę, reszta nie. Za mało mamy absolwentów szkół zawodowych, a praktyczne umiejętności są w zaniku - mówi dziennikowi Boczkowska.

Pracodawcy mówią, że 85 proc. kandydatów na stanowiska pracy nie spełnia ich oczekiwań, ponad połowa z powodu braku przygotowania zawodowego, co trzeci - bo nie umie sobie sam zorganizować pracy, a więcej niż co dziesiąty - bo kiepsko współpracuje i kiepsko się komunikuje.

Zdaniem Boczkowskiej winę ponosi głównie system edukacji - niski poziom w gimnazjach, upadek prestiżu matury, za dużo absolwentów uczelni wyższych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.