Młode talenty pod dobrą opieką

Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu Dariusz Delik odebrał 12 lipca z rąk marszałka Piotra Całbeckiego oraz wicemarszałka Edwarda Hartwicha akt powołania na koleją kadencję. Galeria od prawie pół wieku jest miejscem rozwijania zdolności twórczych i rozbudzania wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młode talenty pod dobrą opieką

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

12 lip 2013 18:58


Instytucja nie tylko kontynuuje sprawdzone, ważne dla edukacji plastycznej formy działalności, ale też podejmuje nowe inicjatywy i zwiększa aktywność.

Powodem do satysfakcji może być stale rosnąca liczba uczestników prowadzonych w galerii zajęć plastycznych. W roku 2012 przez jej pracownie dydaktyczne przewinęła się rekordowa liczba 2248 osób. Byli to zarówno stali uczestnicy cotygodniowych zajęć popołudniowych, jak i biorące udział w zajęciach przedpołudniowych zorganizowane grupy dzieci ze szkół i przedszkoli. Nową, zainicjowaną w 2010 roku, skierowaną do 3-4 letnich dzieci propozycją galerii są Sobotnie Poranki Plastyczne.

Ważnym elementem działalności galerii są opracowywane tu eksperymentalne programy artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które realizowane są zarówno w jej siedzibach jak i przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach naszego województwa.

Zrealizowane w ostatnich latach programy to „Zielona krowa" (2008), „Baw się grafiką " (2009), „Sztuka, sztuka pokaż rogi" (2011), a także tegoroczny, realizowany właśnie projekt „TypoGra".

Galeria jest także inicjatorem, współorganizatorem, a także partnerem wielu warsztatów i akcji plastycznych. Placówka aktywnie włączyła się w obchody Roku Chopinowskiego (2010), Roku Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskim (2012), a także Roku Mikołaja Kopernika (2013).

Od zeszłego roku jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo echo".

Corocznie w siedzibach galerii prezentowanych jest ponad 20 wystaw, które są prezentacjami najciekawszych przykładów polskiej i zagranicznej plastyki dziecięcej.

Atrakcyjność i różnorodność tych prezentacji zapewniają liczne, stale rozszerzające się kontakty z wieloma ośrodkami w kraju i zagranicą, a także będące w posiadaniu instytucji największe w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie zbiory prac dziecięcych. Oprócz wystaw zorganizowanych we własnych salach, galeria w ostatnim pięcioleciu przygotowała kilkadziesiąt prezentacji poza swoimi siedzibami, w kraju i zagranicą.

Bardzo ważną częścią działalności toruńskiej galerii są organizowane przez nią międzynarodowe konkursy plastyczne. To one sprawiają, że instytucja ta znana jest nie tylko w naszym kraju, ale na wszystkich kontynentach.

Na tegoroczny XVII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „ awsze zielono, zawsze niebiesko" nadesłano ponad 26 tysięcy prac z 52 krajów. Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się17 października.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.