PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje reformę kształcenia Służby Więziennej

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lip 2017 9:15

Do drugiej połowy sierpnia mają wstępnie potrwać konsultacje ws. projektu resortu sprawiedliwości reformującego nabór i szkolenie funkcjonariuszy Służby Więziennej (SW). Głównym założeniem propozycji jest utworzenie specjalnej uczelni wyższej kształcącej kadry dla SW.

Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje reformę kształcenia Służby Więziennej
Adobe Stock
REKLAMA

• W końcu kwietnia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wraz z szefem SW gen. Jackiem Kitlińskim przedstawili natomiast założenia planowanej kompleksowej reformy funkcjonowania SW 

• Wspomniana nowa uczelnia ma też mieć nową siedzibę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

- Zmiana systemu naboru i szkolenia oraz utworzenie uczelni wyższej Służby Więziennej stanowi istotny element reformy więziennictwa, która w tej skali nie była nigdy realizowana - zaznaczono w uzasadnieniu propozycji.

Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji liczący kilkadziesiąt stron projekt nowelizacji ustawy o SW oraz kilku innych ustaw - w tym Prawa o szkolnictwie wyższym - jest kolejnym etapem realizowanej od kilkunastu miesięcy reformy więziennictwa. Dotychczas m.in. wprowadzono zmiany mające rozszerzyć możliwości świadczenia pracy przez więźniów, podwyższono także ryczałt przysługujący przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności. Wdrażany jest też plan budowy w latach 2016 - 2023 czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.

Projekt znany w zarysie od kwietnia

W końcu kwietnia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wraz z szefem SW gen. Jackiem Kitlińskim przedstawili natomiast założenia planowanej kompleksowej reformy funkcjonowania SW i systemu resocjalizacji w Polsce. Jednym z elementów tego planu - jak wtedy zapowiedziano - będzie utworzenie Państwowej Akademii Więziennictwa, czyli uczelni kształcącej na studiach pierwszego i drugiego stopnia przyszłą kadrę SW.

Opublikowany w zeszłym tygodniu projekt zawiera szczegóły tej koncepcji. Jak w nim zaznaczono, uczelnia - nadzorowana przez ministra sprawiedliwości - miałaby działać na wzór rozwiązań sprawdzonych, gdyż obecnie własne specjalistyczne uczelnie i szkoły ma Policja, Straż Pożarna oraz Siły Zbrojne.

- Obecnie żadna z polskich uczelni wyższych realizujących kształcenie na kluczowych dla więziennictwa kierunkach, w tym resocjalizacja, bezpieczeństwo, czy kryminologia, nie wyposaża jednocześnie absolwentów w specyficzne kompetencje właściwe dla funkcjonariuszy SW wynikające z paramilitarnego charakteru tej formacji - zaznaczyło MS. Dodało, że do specyfiki służby w SW będą natomiast przygotowani absolwenci kierunku penitencjarystyka na nowej uczelni.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje reformę kształcenia Służby Więziennej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA