PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Minister zdrowia przekazał 30 mln zł na kształcenie lekarzy

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2022 10:43

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 30 mln zł na działania związane z prowadzeniem studiów na kierunku lekarskim - poinformowała w piątek uczelnia.

Minister zdrowia przekazał 30 mln zł na kształcenie lekarzy
(Fot. Pixabay)
REKLAMA

Jak czytamy w komunikacie UKSW, rektor uczelni ks. prof. Ryszard Czekalski podczas spotkania z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wskazał, że "wsparcie nauk medycznych to kluczowa sprawa nie tylko dla Uniwersytetu, ale także społeczeństwa polskiego".

Odbierając czek w wysokości 30 mln na działania związane z prowadzeniem studiów na kierunku lekarskim rektor UKSW zwrócił uwagę na wyjątkowość chwili. "Pierwszy raz w tym budynku gościmy ministra zdrowia. Kierunek lekarski i pielęgniarstwo funkcjonują tu od paru lat, natomiast siedziba Wydziału to nowy obiekt, oddany do użytku wiosną tego roku. Wydział Medyczny jest zatem najmłodszym naszym dzieckiem. Zaczęliśmy od zera, jeśli chodzi o infrastrukturę. Musieliśmy sami poszerzać ją tu, na miejscu, oraz tę zewnętrzną opartą na współpracy z renomowanymi szpitalami, z którymi podpisaliśmy umowy".

Mówił także o najbliższych działaniach: "Plany mamy wielkie. Chcemy budować centrum symulacji medycznych. To ogromne przedsięwzięcie, stąd pomoc i wsparcie ministra zdrowia jest tak bardzo potrzebne. Już teraz serdecznie dziękuję za tę życzliwość. Ta inwestycja jest kluczowa dla Uniwersytetu i naszej medycyny. Chcielibyśmy budować centrum modułowo, a jego pierwszą częścią będzie właśnie Collegium Anatomicum".

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał na działania podjęte w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. "W ostatnich latach zrobiliśmy ogromny postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę medyczną. Inwestujemy w budynki i sprzęt. Najważniejsza jest jednak kadra - i to jest największe wyzwanie, jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Problem uzupełniania kadr staje się problemem globalnym. Musimy doprowadzić do szerokiego kształcenia medyków, także na takich Uniwersytetach, jak ten. Oczywiście z zastrzeżeniem pilnowania jakości kształcenia" - powiedział.

Szef resortu zdrowia zwrócił także uwagę na fakt, że rozwój Wydziału Medycznego UKSW wpisuje się w politykę zdrowotną państwa. "Z punktu widzenia deficytów i wyzwań poszerzenie skali kształcenia nie tylko przez istniejące podmioty, ale także przez nowe uczelnie, które wykazują chęć nauczania na wydziałach medycznych, to niezbędny środek, który pomoże zrównoważyć i ustabilizować system opieki zdrowotnej. Dziękuję za wysiłek, który wasz Uniwersytet w tym zakresie podjął. UKSW miał świetną bazę naukowo - kadrową, kierunki, które utworzyły zaplecze dla Wydziału Medycznego. Cieszę się, że on powstał, i mam nadzieję, że pomoc w wysokości 30 mln złotych na budowę pierwszego modułu centrum symulacji medycznej i Collegium Anatomicum przyczyni się do jak najszybszego rozpoczęcia planowanej inwestycji" - mówił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister zdrowia przekazał 30 mln zł na kształcenie lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA