Minister nauki: nie stać nas na gubienie talentów

Polska w ostatnich latach dużo zainwestowała w infrastrukturę, teraz musimy inwestować w ludzi. Nie stać nas na gubienie talentów - podkreśla minister nauki, Lena Kolarska-Bobińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister nauki: nie stać nas na gubienie talentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 17:41


Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska przypominała podczas otwarcia dwóch nowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego, że w ostatnich latach Polska zainwestowała 29 mld zł na infrastrukturę, a na samym Mazowszu - 7 mld zł.

Czytaj też: Dwie polskie uczelnie na globalnej liście

- Ale teraz jest moment, kiedy musimy zacząć myśleć, jakie projekty realizować, jak pozyskiwać granty, aby napełnić te budynki jeszcze większymi międzynarodowymi i polskimi zespołami - zaznaczyła.

Przyznała, że poprzednie lata były czasem nadrabiania zapóźnień, jeśli chodzi o infrastrukturę. - Teraz musimy - mam tego pełną świadomość - inwestować w kapitał intelektualny, w ludzi - zaznaczyła.

Wyraziła nadzieję, że w nowych obiektach będą prowadzone zarówno badania podstawowe, jak i wdrożenia do przemysłu.

W opinii szefowej resortu laboratoria mają służyć m.in. studentom i studentkom, którzy w projektach również będą uczestniczyli. Przypomniała, że jej resort prowadzi teraz kampanię "Zawód naukowiec", która pokazuje, jak cieszyć może bycie naukowcem. - Nie stać nas dzisiaj na gubienie talentów - stwierdziła.

Czytaj też: Coraz więcej młodych ludzi wybiera studia z myślą o pracy

Rektor UW, dr hab. Marcin Pałys zaznaczył, że nowe budynki mogą pomóc w integracji środowiska warszawskich naukowców. Przypomniał, że nowe budynki znajdują się w kampusie na Ochocie, gdzie swoje siedziby mają nie tylko inne wydziały UW, ale i rozmaite instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- Co szósta jednostka z kategorią naukową A+ (to najwyższa możliwa ocena jednostek naukowych), która znajduje się w Polsce, jest w zasięgu pięciu minut drogi stąd - podsumował.

Zaznaczył, że zarówno Wydział Fizyki, jak i Centrum Nowych Technologii również w ewaluacji otrzymały najwyższą kategorię naukową.

Rektor zwracał uwagę na znaczenie badań, które łączą w sobie różne dziedziny nauki. - Będę gorąco popierał interdyscyplinarne projekty - zobowiązał się. 

Nowy budynek Wydziału Fizyki ma 23 tys. m kwadratowych, wyposażony jest w nowoczesne laboratoria, bibliotekę i sale wykładowe. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.