Minister nauki apeluje o przyjmowanie na stypendia studentów z Ukrainy

- Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska zaapelowała w piątek do ministrów pozostałych krajów UE o przyjmowanie na stypendia represjonowanych i relegowanych studentów z Ukrainy, gdyby sytuacja w tym kraju się nie uspokoiła.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister nauki apeluje o przyjmowanie na stypendia studentów z Ukrainy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lut 2014 17:56


"Zaapelowałam do ministrów o otwarcie się na studentów ukraińskich, o pomyślenie o jakichś stypendiach, gdyby byli represjonowani i relegowani" - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu ministrów Lena Kolarska-Bobińska.

Wyraziła nadzieję, że porozumienie wynegocjowane między ukraińską opozycją a prezydentem Wiktorem Janukowyczem będzie dotrzymane i że napięcia na Ukrainie zostaną rozładowane, ale - jak zastrzegła - "nadal siedzimy jak na beczce prochu", więc lepiej "przygotowywać pewne rozwiązania, gdyby były potrzebne".

Powiedziała, że jej apel przyjęto "z pełnym zrozumieniem", choć "nikt nie składał żadnych deklaracji", a największe zainteresowanie wykazały kraje Wyszehradu. Kraje te mogłyby zostać najbardziej dotknięte konsekwencjami zaostrzenia sytuacji na Ukrainie, np. za sprawą fali uchodźców.

"Sądzę, że każdy kraj będzie stosował swoje własne środki i sposoby (...) niektórzy zdecydują się na stypendia dla studentów, niektórzy mogą wprowadzić stypendia doktoranckie bądź też nawet przyjmować naukowców do pracy w pewnych zespołach, więc chodzi tylko o to, żeby otworzyć (temat), przygotowywać zespół narzędzi" - tłumaczyła minister.

Poinformowała o działaniach Polski w tej sprawie. "My mamy w tej chwili szereg stypendiów już przygotowanych dla kilkudziesięciu studentów z Ukrainy, ale czekamy na rozwój sytuacji; gdyby było konieczne więcej, trzeba będzie podjąć jakieś zdecydowane inne kroki" - powiedziała minister. Podała, że już teraz w Polsce uczy się 7 tysięcy studentów z Ukrainy.

Kolarska-Bobińska zastrzegła, że warto, żeby inne kraje miały świadomość, że ewentualne konsekwencje zaostrzenia sytuacji na Ukrainie "to jest nasz europejski problem, nie tylko polski problem", bo Partnerstwo Wschodnie jest swego rodzaju zobowiązaniem UE.

W Kijowie od wtorku w antyrządowych zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób. Do porozumienia między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją w sprawie zakończenia kryzysu politycznego starała się doprowadzić misja UE z udziałem ministrów spraw zagranicznych Polski - Radosława Sikorskiego, Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i Francji - Laurenta Fabiusa. Porozumienie w sprawie wyjścia kraju z kryzysu prezydent Ukrainy i przywódcy opozycji podpisali w piątek.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.