Minister edukacji: W szkolnictwie zawodowym chcemy systemu dualnego

• Musimy zbudować szkolnictwo zawodowe, które na stałe będzie związane z gospodarką - stwierdziła minister edukacji Anna Zalewska na spotkaniu z przedsiębiorcami.
• W czerwcu zostaną zaprezentowane zmiany dążące w kierunku kształcenia dualnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister edukacji: W szkolnictwie zawodowym chcemy systemu dualnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 kwi 2016 19:39


"System edukacji musi się nie tylko zmienić, ale w wypadku szkolnictwa zawodowego - zmienić dosyć szybko. Każde spotkanie z pracodawcami mówi mi w sposób jednoznaczny, że nie ma już czasu, żeby czekać" - powiedziała minister podczas czwartkowego (21 kwietnia) spotkania w stołecznej siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Jej zdaniem, jeżeli nie wykorzystamy następnych czterech lat, by zbudować szkolnictwo zawodowe, które na stałe będzie związane z gospodarką "następne pokolenia nam tego nie wybaczą".

Zaznaczyła, że ważne są dla niej takie dyskusje i przedstawianie różnych pomysłów, ponieważ w czerwcu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu przedstawi wspólnie z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim zmiany, jakie czekają szkolnictwo zawodowe.

Kształcenie dualne

"Zmierzamy w kierunku dualnego rozwiązania niemiecko-austriackiego, ale zdajemy sobie sprawę, że póki co nie mamy zbudowanej takiej struktury pracodawców, ani biznesu, który chętnie dołożyłby się do tego systemu. W Niemczech pracodawcy są bowiem poorganizowani i sporo pieniędzy wykładają, by kształcić młodych pracowników. Więc gdzieś tam w pół drogi musimy się spotkać, ewentualnie narysować plan na najbliższe cztery lata (...), by już na zawsze wypracować określoną procedurę" - mówiła Zalewska.

Za ważną uznała też elastyczność pisania podstaw programowych. "Nie może być tak, że pracodawca przychodzi i mówi, że potrzebuje danego zawodu, a ktoś odpowiada, że za trzy lata dostanie zgodę z MEN. Chcemy udrożnić maksymalnie tę ścieżkę tak, by rzeczywiście nauczyciel, który jest w systemie razem z pracodawcą w terminie, jakiego potrzebuje te podstawy stworzył" - zauważyła.

Dodała, że rozważa też "jak dalece i dokąd mamy zmierzać" jeżeli chodzi o kształcenie nauczycieli. Podkreśliła, że pomimo generalnej "nadpodaży nauczycieli" brakuje ich w szkolnictwie zawodowym i nie mamy tyle czasu, by ich wyszkolić, bo nawet licencjat potrwałby trzy lata.

"Stąd system dualny. To przedsiębiorca ma inżyniera, który pracuje w określonej technologii, na określonej maszynie. I musimy go zgrać z nauczycielem, bo jednak on musi o te dzieci dbać. Ale oczywiście nie wyobrażamy sobie, że nauczyciel stanie przy inżynierze i będzie mu patrzył na ręce" - mówiła minister.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.