PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Minister edukacji spotkał się z kierownictwem ZNP. Było "konstruktywnie i rzeczowo"

  • Autor: PAP/JP
  • 9 lis 2022 16:16

To było dobre, konstruktywne spotkanie, planowane są kolejne. Głównym tematem był wzrost wynagrodzeń nauczycieli - powiedziała wiceszefowa MEiN Marzena Machałek o środowym spotkaniu z kierownictwem ZNP. Prezes ZNP Sławomir Broniarz dodał, że spotkanie było robocze i bardzo rzeczowe.

Minister edukacji spotkał się z kierownictwem ZNP. Było "konstruktywnie i rzeczowo"
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po spotkaniu z ministrem Czarnkiem (fot. PAP/Albert Zawada)
REKLAMA
  • W środę w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki doszło do spotkania szefa resortu Przemysława Czarnka z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).
  • Związkowcy przygotowali na to spotkanie listę rekomendacji i postulatów, m.in. dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 proc. Chcieli też rozmawiać na temat zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm.
  • Strony uzgodniły, że kolejne spotkanie odbędzie się 30 listopada.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek przekazała dziennikarzom po trwającym blisko 1,5 godziny spotkaniu, że rozmawiano m.in. o wynagrodzeniach nauczycieli, zwiększeniu subwencji oświatowej i o wyzwaniach związanych z przyjęciem dzieci z Ukrainy w polskich szkołach.

"Dobre spotkanie, konstruktywne, kolejne będą" - podsumowała wiceszefowa MEiN. Poinformowała, że środowe spotkanie zapoczątkowało rozmowy robocze ze związkowcami. "30 listopada będzie kolejne spotkanie i będziemy omawiać postulaty, które zostały podniesione" - zapowiedziała wiceminister.

Czytaj też: Powstaje robot zastępujący człowieka i pracujący lepiej od niego

Zaznaczyła, że jest wiele kwestii wspólnych, ale "wszystkich postulatów nie da się od razu zrealizować".

Rozmawiano głównie o pensjach nauczycieli

Przyznała, że głównym tematem rozmów był wzrost wynagrodzeń nauczycieli. "Jesteśmy za tym, żeby wynagrodzenia dla nauczycieli wzrastały, nawet w większym tempie niż zostały zaplanowane w tym budżecie na 2023 r. (...) Kolejne podwyżki zaplanowane na prawie 8 proc. są przewidziane w budżecie, ale nie wykluczamy, i to też jasno powiedzieliśmy, zwiększenia tego wskaźnika w zależności od tego, jaka będzie sytuacja i międzynarodowa i wojenna i jakie będą wskaźniki finansowe i ekonomiczne wokół nas" - zaznaczyła wiceminister Machałek.

Od 1 stycznia 2023 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli na wszystkich stopniach awansu ma wzrosnąć o 7,8 proc., czyli tak jak całej sfery budżetowej.

Czytaj też: Można zachować pracę mimo wypowiedzenia. Oto, co należy zrobić

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister edukacji spotkał się z kierownictwem ZNP. Było "konstruktywnie i rzeczowo"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA