×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Minister edukacji popiera przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski

  • Autor: PAP/JP
  • 25 mar 2022 17:52

Popieram przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski i uruchomienie wydziału lekarskiego – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji popiera przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
REKLAMA

Jak dodał, Akademia Kaliska złożyła już wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego. "Zwiedziłem szkołę i poziom przygotowania w celu podjęcia świadomej decyzji o wyrażeniu zgody. W ten sposób Kalisz stanie się znaczącym centrum kształcenia lekarzy w przyszłości" - zapowiedział w Kaliszu szef MEiN.

Od kilku tygodni w Kaliszu trwa spór między władzami dwóch uczelni w sprawie utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła chce utworzyć Uniwersytet Kaliski poprzez połączenie AK z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznego filii UAM w Poznaniu. Dzięki temu - jak twierdzi - będzie można uruchomić wydział lekarski.

Akademia Kaliska nie może samodzielnie przekształcić się w uczelnię uniwersytecką. By ta mogła powstać, musi mieć sześć dyscyplin naukowych, w tym jedną z nauk humanistycznych, w których są nadawane stopnie naukowe doktora. Tymczasem na Akademii Kaliskiej są tylko dwie dyscypliny z możliwością doktoryzowania i brakuje nauk humanistycznych.

Zdaniem Wojtyły "te przeszkody można pokonać poprzez połączenie dwóch kaliskich uczelni - Akademii Kaliskiej i filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu - Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego.

Akademia Kaliska - jak powiedział jej rektor - gwarantuje zatrudnienie wszystkim pracownikom Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na porównywalnych lub lepszych warunkach.

Projekt rektora wsparli włodarze i radni samorządowi kilku miast z terenu południowej Wielkopolski.

Przeciwny idei połączenia jest dziekan WPA prof. Piotr Łuszczykiewicz oraz środowisko Filii UAM w Kaliszu.

"To nie byłaby żadna fuzja, lecz po prostu aneksja" - uważa prof. Piotr Łuszczykiewicz. Zdaniem dziekana "likwidacja oznaczałaby prawdziwą katastrofę w wymiarze naukowym, dydaktycznym, a także miastotwórczym oraz przekreślenie prawie czterdziestoletniej obecności w Kaliszu jednego z trzech najlepszych uniwersytetów w Polsce, flagowej uczelni badawczej, członka sieci uczelni europejskich EPICUR".

W piątek na konferencji prasowej PAP zapytała ministra edukacji i nauki o jego zdanie ws. utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. "Obecność pana rektora, profesora i ministra zdrowia (Andrzeja Wojtyły - PAP) na tej funkcji, którego znam również Lublina z Instytutu Medycyny Wsi gwarantuje, że kierunek lekarski tu otwieramy. Będzie działał na najwyższym poziomie. Będę też wspierał utworzenie uniwersytetu" - zapowiedział Czarnek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister edukacji popiera przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA