PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Minister broni Akademii Kopernikańskiej, opozycja mówi o upolitycznieniu

  • Autor: PAP/JP
  • 18 maj 2022 17:59

Silny nacisk na współpracę międzynarodową wśród naukowców jest jednym z celów powołania Akademii Kopernikańskiej - podkreśliła w środę w Senacie prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Senatorowie opozycji wskazywali, że instytucja będzie upolityczniona, ponadto ma ona dublować zadania istniejących już jednostek.

Minister broni Akademii Kopernikańskiej, opozycja mówi o upolitycznieniu
Sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • W środę w Senacie debatowano na temat ustawy o Akademii Kopernikańskiej, przygotowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
  • Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekonywała, że głównym celem Akademii Kopernikańskiej - w przeciwieństwie do dzisiaj działających jednostek naukowych - jest "bardzo poważny nacisk na współpracę międzynarodową polskich naukowców"
  • Senator Bogdan Zdrojewski (KO) powiedział, że główne zarzuty senatorów wobec ustawy koncentrują się na kilku elementach - braku wiary w to, że projekt ten rzeczywiście poprawi sytuację, jeśli chodzi o świat nauki i świat badań, braku konsultacji ze środowiskiem naukowym, niewystarczających środkach finansowych i dublowaniu kompetencji PAN.

Jako drugi zarzut wskazał brak konsultacji publicznych ze środowiskiem naukowym na etapie przygotowania przepisów. "Trzeci wiąże się z brakiem wiary, że te środki finansowe, które zostały zapisane w ustawie, a przede wszystkim w uzasadnieniu, będą wystarczające do zrealizowania tego projektu" - podkreślił Zdrojewski.

Jako ostatni zarzut podniósł, że jest to inicjatywa dublująca kompetencje dotychczas istniejących instytucji, w tym przede wszystkim Polskiej Akademii Nauk. Zaznaczył, że nie da się tej ustawy poprawić (dlatego zaproponował jej odrzucenie), ale można w niej wskazać cenne inicjatywy, które mogą być zrealizowane przez już istniejące instytucje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nie znaleźliśmy w żadnym środowisku naukowym takiego gremium, które by ten projekt poparło. Budzi to poważne wątpliwości" - dodał Zdrojewski. Zaapelował o to, aby zadbać o jakość, a nie ilość instytutów naukowych. W jego ocenie najlepiej jest to zrobić zapewniając dobre finansowanie.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekonywała, że głównym celem Akademii Kopernikańskiej - w przeciwieństwie do dzisiaj działających jednostek naukowych - jest "bardzo poważny nacisk na współpracę międzynarodową polskich naukowców". Drugim elementem jest upamiętnienie postaci Mikołaja Kopernika w związku z przypadającą w 2023 r. 550 rocznicą jego urodzin. Realizowany w ramach ustawy Narodowy Program Kopernikański ma finansować badania naukowe w postacie stypendiów kopernikańskich i grantów Mikołaja Kopernika - wskazała Paprocka.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister broni Akademii Kopernikańskiej, opozycja mówi o upolitycznieniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA