PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Minister apeluje do społeczności akademickiej, by walczyła o prawdę

  • Autor: PAP/JP
  • 11 paź 2021 13:48

Apeluję do społeczności akademickiej, aby walczyć o prawdę i głosić wiedzę – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dodał, że obecnie obserwujemy kryzys autorytetów, czego dowodem jest ruch antyszczepionkowy.

Minister apeluje do społeczności akademickiej, by walczyła o prawdę
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej po inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku
REKLAMA
  • Z powodu pandemii w uroczystości wzięła udział ograniczona liczba gości. Wydarzenie było transmitowane i dostępne online dla wszystkich zainteresowanych.
  • "Wkraczamy w ten rok akademicki z nowymi nadziejami, szansami i możliwościami, które postaramy się jak najlepiej wykorzystać" - powiedział rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) prof. Marcin Gruchała.
  • Zaznaczył, że Gdański Uniwersytet Medyczny to jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce.

"Chcemy dostosować naszą ofertę edukacyjną do potrzeb i wymogów społeczności. Myśląc o nowoczesnej nauce nie możemy zapomnieć o nowoczesnej dydaktyce i edukacji stymulującej do rozwoju. Naszym zadaniem powinno być kreowanie atmosfery przyjaznej młodym talentom. Powinniśmy położyć większy nacisk na kształcenie umiejętności miękkich, empatii i zdolności do współpracy, sięgając do najlepszych wzorców środowiskach medycznych i pozamedycznych. Jako nauczyciele akademiccy powinniśmy dokonać refleksji, czy zachowujemy właściwe proporcje między przekazywaniem wiedzy i umiejętności, a ich egzekwowaniem i oceną"- dodał.

Zwrócił uwagę, że współczesna medycyna i system ochrony zdrowia stawiają przed absolwentami uczelni medycznych ogromne wyzwania związane m.in. z dynamicznym postępem technologicznym i z wynikającym z braku kadr obciążeniem pracą zawodową.

Rektor nawiązał też do bieżącej działalności GUMed, osiągnięć studentów, doktorantów i pracowników, a także współpracy z pozostałymi uczelniami w Gdańsku. Mówił również o zaangażowaniu podległych uniwersytetowi jednostek i uczelnianej społeczności w walkę z COVID-19 i w realizację Narodowego Programu Szczepień. Wspomniał także o prowadzonych i planowanych przez uniwersytet inwestycjach.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda. "Uniwersytet to wyjątkowe miejsce, gdzie w dużej mierze kształtują się postawy i poglądy młodych ludzi, stąd tak ważne są otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty" - napisał prezydent, dodając, że uczelnie są również miejscem kształcenia elit i przekazywania młodym pokoleniom akademickiego etosu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister apeluje do społeczności akademickiej, by walczyła o prawdę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA