×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Miliony na badania i staże od Narodowego Centrum Nauki

  • Autor: PAP/JP
  • 16 wrz 2022 13:51

Badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze lub konsultacyjne będą sfinansowane na kwotę ponad 4,7 mln zł w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki - Miniatura - poinformowało w piątek Centrum.

Miliony na badania i staże od Narodowego Centrum Nauki
Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych.
  • W jego szóstej edycji można uzyskać finansowanie w wysokości 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych.
  • NCN przekazało, że eksperci centrum wyłonili do finansowania 115 wniosków w konkursie Miniatura 6. Wskazano, że wśród badań zakwalifikowanych do finansowania znalazły się m. in. działania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, które zajmują się tematyką medyczną od strony literaturoznawczej i kulturoznawczej.

Na przykład dr Jacek Burski z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzi badania wstępne i pilotażowe w ramach wniosku pt. Rezydenci w kryzysach. Biograficzny wymiar stawania się lekarzem w polskim systemie ochrony zdrowia. Przekładem terminologii medycznej w literaturze zajmie się z kolei dr Wioleta Karwacka z Uniwersytetu Gdańskiego, która otrzymała finansowanie na działanie naukowe pt. Wariantywność terminów medycznych w przekładzie - kwerenda i przegląd literatury.

W obszarze nauk o życiu badacze skoncentrują się na zagadnieniu ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Dr Karolina Osowiecka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmie się pozamedycznymi potrzebami pacjentów chorych na nowotwory w Polsce. Wykona badania wstępne i pilotażowe w oparciu o kwestionariusz ankietowy NEQ (Needs Evaluation Questionnaire).

Wśród działań zakwalifikowanych do finansowania z obszaru nauk ścisłych i technicznych również można odnaleźć tematykę medyczną, a naukowcy starają się poszukiwać odpowiedzi na pytania o sposoby i skutki działania leków.

Badacze poruszą też temat zmian klimatu. Analizę zależności między antropogenicznymi zmianami klimatu a lokalnymi praktykami wobec niematerialnego dziedzictwa kulturowego dr wykona Karolina Dziubata z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

NCN podało, że w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce sfinansowanych zostanie 31 działań o wartości ponad 926 tys. zł; w grupie nauki ścisłe i techniczne - 30 działań o wartości ponad 1,2 mln zł; nauki o życiu - 55 działań o wartości ponad 2,5 mln zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliony na badania i staże od Narodowego Centrum Nauki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA