Mieczysław Baszko: Polska Wschodnia potrzebuje inwestowania w ludzi

Mieczysław Baszko, marszałek woj. podlaskiego uważa, że nieźle wykształcone kadry są atutem województwa. Z kolei wśród problemów wymienia odpływ młodych, wykwalifikowanych osób do większych ośrodków miejskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mieczysław Baszko: Polska Wschodnia potrzebuje inwestowania w ludzi

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

18 wrz 2015 10:59


- Istotne ograniczenia gospodarki są problemem Podlasia - słabo zaludnionego, z przewagą obszarów wiejskich. Nie mamy dużych ośrodków przemysłowych, więc - ze względu na uwarunkowania środowiskowe - przyszłością województwa mają być „zielone przemysły” i drobna przedsiębiorczość - mówi marszałek woj. podlaskiego Mieczysław Baszko.

- Tu jednak pojawia się kolejny kłopot - odpływ młodych, wykwalifikowanych osób do większych ośrodków miejskich poza województwem (lub zgoła za granicę) oraz starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie - wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne, które z kolei wymagają znacznych nakładów - dodaje.

- Polska Wschodnia potrzebuje inwestowania w ludzi - jej wspaniałych mieszkańców, nawykłych do przeciwności losu, trudniejszych warunków bytowania i rozwoju. Poprzez kształcenie, zabezpieczenia oraz włączenie społeczne i zawodowe chcemy przyczynić się do poprawy jakości życia w Polsce Wschodniej, by w końcu nazwa ta nie kojarzyła się negatywnie - zaznacza Mieczysław Baszko.

600 mln zł ma zbliżyć edukację i biznes

Jego zdaniem należy pamiętać, że konkurencyjność firm to nie tylko wspomniane obszary, ale również, a może przede wszystkim, szeroko rozumiany kapitał ludzki. Dlatego województwo przeznacza ponad 300 mln zł na szkolnictwo zawodowe. Środki te mają przybliżyć kształcenie do realnych potrzeb rodzimych przedsiębiorstw.

Dalsze 300 mln zł zasili inne poziomy edukacji czy też dokształcanie się mieszkańców z własnej inicjatywy. To pozornie pośrednie wsparcie powinno pomóc nie mniej niż udostępnianie nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej.

- Potencjał biznesowy jest w Polsce Wschodniej bez wątpienia. Do atutów zaliczyłbym rozwojowe warunki makroregionu, w które biznes może się znakomicie wkomponować, a także małą - jak dotychczas - konkurencję. Dodałbym tu stosunkowo dobrze wykształcone kadry i dominację położenia transgranicznego - zauważa marszałek woj. podlaskiego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.