MEN: w lutym projekt zmian ws. odwoływania się od wyników matur

Na początku lutego powinien pojawić się gotowy projekt rozwiązań prawnych dot. ustawy o systemie oświaty, odnoszący się do możliwości odwoływania się od wyników matur - poinformował PAP w środę 30 grudnia szef gabinetu politycznego minister edukacji narodowej, Mirosław Sanek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN: w lutym projekt zmian ws. odwoływania się od wyników matur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 gru 2015 7:32


Ekspert zapowiedział, że MEN będzie "jeszcze bardziej wzmacniać procedurę wglądu (w prace maturalne - PAP), aby była ona wyraźnie wygodniejsza dla maturzystów". W tym celu - jak poinformował - resort utworzy grono niezależnych ekspertów, do których będą mogli odwoływać się maturzyści.

Jak mówił Sanek, trwają także prace przygotowawcze nad kwestiami teoretycznymi związanymi z odwołaniem się od decyzji ostatecznej przy CKE do sądu administracyjnego oraz zabezpieczeniem finansowym dla funkcjonowania odwołań.

"To są kwestie, które chcemy rozwiązać w tym roku. Jeśli nam się nie uda, to wzmocniona będzie dwuinstancyjność w ramach CKE, z organem niekoniecznie zależnym od CKE jako drugim" - skomentował Sanek.

Szef gabinetu politycznego minister edukacji zwrócił także uwagę na szereg problemów związanych z procedurą odwoławczą, m.in. na brak zgody na kopiowanie prac przez maturzystów przy wglądzie i "zazębianie się" trwania procedur z rekrutacją do szkół wyższych.

Według obowiązującej ustawy o systemie oświaty oceny wystawione przez egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych są ostateczne i maturzyści nie mogą się od nich odwoływać.

Wprowadzone zmiany mają obowiązywać maturzystów w roku 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.