MEN przeznaczy 400 mln zł na waloryzację płac nauczycieli

- Subwencja oświatowa w roku 2017 będzie powiększona: po pierwsze o ponad 400 mln zł na waloryzację (płac nauczycieli) i będzie zasilona kwotą powyżej 1,6 mld zł na sześciolatka - zapewniła we wtorek (11 października) minister edukacji Anna Zalewska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN przeznaczy 400 mln zł na waloryzację płac nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 paź 2016 10:05


- Reforma (systemu edukacji) jest doskonale przygotowana, choć oczywiście poddana jest ostrej krytyce i konsultacjom społecznym - mówiła Zalewska w radiowej Jedynce.

Według niej, to jest najlepszy moment na wdrożenie zmian z uwagi na wybory samorządowe w 2018 r. - Trudno sobie wyobrazić, żeby między drukowaniem plakatów i sprawozdawaniem ze swojej 4-letniej działalności (samorządowcy) zajmowali się również zmianą struktury (szkół) - mówiła.

Czytaj też: Zalewska: Będzie więcej pracy dla nauczycieli

Pytana o koszty reformy Zalewska przypomniała, że samorządy są ustawowo odpowiedzialne za różne działania w systemie edukacji. - Subwencja oświatowa w roku 2017 będzie powiększona: po pierwsze o ponad 400 mln zł na waloryzację (płac nauczycieli) i będzie zasilona kwotą powyżej 1,6 mld zł na sześciolatka. Jednocześnie jest rezerwa budżetowa na dostosowanie budynków do tych zmian, które będą następować. I to są jedyne skutki. I jeszcze musimy powiedzieć uczciwie o prawie 100 mln zł, które są potrzebne na podręcznik dla klasy siódmej - wyjaśniła minister.

Protest nauczycieli

Pytana, ilu nauczycieli wzięło udział w poniedziałkowych (10 października) protestach, szefowa MEN powiedziała, że jeszcze nie ma zbiorczych danych ze wszystkich województw. - Myślę, że mniejszą grupą byli związkowcy-nauczyciele. Ja mam przekaz z Wrocławia, gdzie większość to były osoby związane z Platformą Obywatelską, z KOD-em i Partią Razem - powiedziała.

Wcześniej - również w radiowej Jedynce - lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz zaproponował, by prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oraz minister Zalewska spotkali się w jednej z wiejskich szkół i porozmawiali z nauczycielami. Zalewska zapowiedziała, że weźmie udział w takim spotkaniu.

Reforma oświaty

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją MEN od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.