MEN: Będą zmiany ułatwiające niepełnosprawnym zdobywanie zawodu

• MEN planuje zmiany w systemie edukacji, które umożliwią zdobywanie kwalifikacji zawodowych większej grupie niepełnosprawnych.
• Obecnie ok. 100 tys. uczniów z niepełnosprawnością wypada z systemu  na poziomie wcześniejszego kształcenia.
• Niepełnosprawni intelektualnie stają przed takimi samymi wymaganiami, żeby wykonywać pewne zawody, jak uczniowie zdrowi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN: Będą zmiany ułatwiające niepełnosprawnym zdobywanie zawodu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 maj 2016 15:55


"Planujemy zmiany w systemie edukacji, które umożliwią większej grupie osób niepełnosprawnych zdobywanie kwalifikacji zawodowych" – poinformowała we wtorek (17 maja) w Katowicach wiceminister edukacji narodowej Teresa Wargocka.

Wiceminister wzięła we wtorek udział w debacie o edukacji pt. "W jaki sposób organizować kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?". Jak podała, w polskich szkołach uczy się obecnie ok. 180 tys. uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Czytaj też: Nauczyciele nie są przygotowani do nauki dzieci niepełnosprawnych

"W samym systemie edukacji zauważamy bardzo niepokojącą prawidłowość, że do kształcenia ponadgimnazjalnego trafia już tylko ok. 50 proc. uczniów z niepełnosprawnościami. Generalnie mamy dosyć dobrze zorganizowany i obejmujący szeroką populację system na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej, gorzej jest już z gimnazjami, jeśli chodzi o przyjmowanie uczniów z niepełnosprawnościami, a w szkołach średnich, zawodowych generalnie ci uczniowie występują w dużo mniejszym odsetku" - powiedziała wiceminister podczas konferencji prasowej.

Czytaj też: Szansa na pracę dla niepełnosprawnych

"Ok. 100 tys. uczniów z niepełnosprawnością wypada nam w ogóle z systemu, tzn. na poziomie wcześniejszego kształcenia - podstawówki, gimnazjum - kończą obowiązek nauki, który jest do 18. roku życia i później zostają bez żadnego przygotowania zawodowego na rynku pracy, często są beneficjentami pomocy społecznej. Musimy dużo wcześniej w systemie edukacji rozpocząć przygotowywanie młodych ludzi do samodzielnego funkcjonowania jako dorośli, to chyba największe wyzwanie przed edukacją" - dodała.

- Ok. 100 tys. uczniów z niepełnosprawnością wypada nam w ogóle z systemu i później zostaje bez żadnego przygotowania zawodowego na rynku pracy - powiedziała Teresa Wargocka (fot.men.gov.pl) - Ok. 100 tys. uczniów z niepełnosprawnością wypada nam w ogóle z systemu i później zostaje bez żadnego przygotowania zawodowego na rynku pracy - powiedziała Teresa Wargocka (fot.men.gov.pl)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.