Od 1 września tego roku z zajęć programowania skorzysta ponad 70 tys. dzieci z ponad 1300 szkół podstawowych - zapowiedziało ministerstwo cyfryzacji. Mam nadzieję, że część z uczniów złapie bakcyla i w przyszłości zostanie programistami - mówiła w piątek szefowa MC Anna Streżyńska.

Szefowa resortu Anna Streżyńska podkreśliła, że na lekcje kodowania udało się pozyskać środki z UE - ok. 47 mln zł. Minister przekonywała, że dzięki możliwości nauki kodowania polskie dzieci będą miały taki sam start w życiu jak ich rówieśnicy w innych krajach Europy. Podkreśliła, że programowania będą się uczyć dzieci z mniejszych miast oraz obszarów miejsko-wiejskich. "Dostępność do takich lekcji jest tam bądź żadna, albo bardzo niewielka" - stwierdziła szefowa MC.
Minister wyraziła nadzieję, że niektórzy młodzi ludzie "złapią bakcyla" i zostaną programistami. Dodała, że kodowanie "uczy strukturalnego myślenia" oraz "wiązania logicznych ciągów myślowych". "Kodowanie stwarza podwaliny dla naszej młodzieży i dzieci, aby ich świat był inny od naszego. (...) Żeby miały większe szanse, żeby mogły konkurować na rynku pracy, żeby miały w zwyczajnie frajdę, bo cyfryzacja to frajda" - mówiła.
Streżyńska zapowiedziała, że będzie kolejny nabór wniosków na prowadzenie szkoleń dla nauczycieli. "Jest takie duże zainteresowanie tym projektem, że będzie jeszcze jeden nabór na 28 obszarów" - mówiła. "Zrobimy jeszcze jeden krok upowszechniający dostęp do nauki kodowania dla dzieciaków i budujący kompetencje po stronie nauczycieli" - dodała.
"Budujemy kompetencje u nauczycieli i innych osób dorosłych, które będą prowadzić zajęcia z kodowania, jako zajęcia pozalekcyjne" - mówiła minister.
Wanda Buk z ministerstwa cyfryzacji dodała, że w projekcie udział weźmie 1307 szkół z całego kraju. "Liczby są imponujące. Mamy tutaj prawie 6 tys. nauczycieli, ponad 70 tys. dzieci, które wezmą udział w zajęciach, które rozpoczną się od przyszłego roku szkolnego" - mówiła.



KOMENTARZE (0)