PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku będzie kształcić lekarzy

  • KDS
  • 28 sie 2022 19:33

Kolejna uczelnia w Polsce będzie kształciła lekarzy. Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku poinformowała o tym, że otrzymała opinię pozytywną w sprawie możliwości prowadzenia studiów na kierunku lekarskim.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku będzie kształcić lekarzy
W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy. (fot. mazowiecka.edu.pl)
REKLAMA
  • Pierwsi maturzyści będą mogli rozpocząć studia na kierunku lekarskim w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku od października 2023. 
  • – Wierzę, że nasze wspólne działania przełożą się na poprawę sytuacji zdrowotnej w regionie płockim – podkreślił rektor Maciej Słodki.
  • W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy. W regionie płockim jest jeszcze gorzej, na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza.

Projekt utworzenia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku ma być odpowiedzią na potrzebę zwiększenia dostępności usług lekarskich dla mieszkańców Płocka, Mazowsza i Polski.

Aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a w szczególności pandemia SARS CoV-2, uwidoczniła narastające niedobory kadrowe w grupie zawodowej lekarzy w polskich podmiotach leczniczych. A dobrze nie było już przed pandemią. W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy. Co więcej, na niekorzystną sytuację wpływa ponadto struktura wiekowa, emigracja zawodowa oraz nadmierne obciążenie pracą lekarzy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomina uczelnia, w 2016 r. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreślała, że liczba absolwentów kierunków lekarskich jest niewystarczająca. Z kolei raport „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Agencja Pracy Manpower podają, że obecnie 68 proc. szpitali poszukuje lekarzy. Potwierdził to również Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w 2021 r., informując, iż kolejne oddziały są zamykane z powodu braków kadrowych, inne balansują na krawędzi działalności. Z danych z regionu płockiego, wynika, że aktualnie na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, czyli mniej niż średnio w całym kraju oraz dwukrotnie mniej niż w woj. mazowieckim.

– Wierzę, że nasze wspólne działania przełożą się na poprawę sytuacji zdrowotnej w regionie płockim – podkreślił rektor Maciej Słodki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku będzie kształcić lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA