PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Matury: Wyniki za miesiąc, a uczniowie już chcą emigrować

Maturzyści już teraz, na miesiąc przed ogłoszeniem wyników egzaminu, wykazują duże zainteresowanie studiowaniem w innych krajach. O 20 proc. więcej osób pyta o procedury i obowiązki związane ze studiami zagranicą.

 • Autor: GP
 • 1 cze 2017 12:45
Matury: Wyniki za miesiąc, a uczniowie już chcą emigrować
Młodzi Polacy czekają na 30 czerwca. Tego dnia poznają wyniki matur, które zdecydują o ich przyszłości. (fot.:flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA

• Elementem, który ograniczy możliwość studiowania w Polsce, będzie nowe prawo o naborze, które wprowadziło MNiSW. Zredukuje ono liczbę miejsc na uczelniach w Polsce.

• Najchętniej wybierane w Europie są Dania i Wielka Brytania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niewątpliwym atutem dla przyszłego pracownika jest to, że spędził kilka lat za granicą szkoląc się i nabierając doświadczenia w innym środowisku kulturowym.

Dokładnie za miesiąc (30 czerwca) tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminacyjnych prac, które pisali w maju. Przypomnijmy, że do egzaminu maturalnego w 2017 roku przystąpiło 284 tysiące absolwentów szkół. Od wyników ogłoszonych za miesiąc będą zależeć szanse na upragnione studia wchodzących w dorosłe życie.

Tymczasem z badania Elab Education Laboratory wynika, że młodzi Polacy nie wykluczają próby studiowania za granicami naszego kraju. Zwłaszcza dotyczy to maturzystów, bo liczba miejsc na polskich uczelniach zostanie w tym roku ograniczona.

Dlaczego miejsc na polskich uniwersytetach będzie mniej?

W związku z obowiązującą od 1 stycznia 2017 nowelizacją rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sposobie podziału dotacji z budżetu państwa (Dz.U.poz.2016), szkoły wyższe zostały zobowiązane do zmniejszenia liczby studentów tak, aby na jednego wykładowcę przypadało nie więcej niż 13 uczniów. Obecnie średnia wynosi 20,7. Przykładowo, w efekcie wprowadzonych zmian, Uniwersytet Technologiczny w Radomiu obetnie liczbę przyjętych na studia o ponad połowę. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu obniży limity aż o 1,3 tys. miejsc.

Wobec takich statystyk liczba tegorocznych zgłoszeń o edukację zagraniczną wzrosła w porównaniu do zeszłego roku już o 20 proc. Jedna czwarta kandydatów decyduje się na wyjazd dopiero po ogłoszeniu wyników matur, co może sugerować skok zainteresowania po 30 czerwca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Matury: Wyniki za miesiąc, a uczniowie już chcą emigrować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2017-06-01 16:50:19

  Na pewno wrócą tyrać za 1000 euro na miesiąc ;)

 • BEATA 2017-06-01 15:09:37

  Rząd w PRL u był socjalny, opiekuńczy, dbał o wysoką jakość i poziom kształcenia. Jeśli o to Ci chodzi to jest jakieś podobieństwo.Jednak widać,że nie jest Ci znany plan dynamicznego rozwoju gospodarki- Plan Morawieckiego, który jest nowoczesny,proefektywnościowy . Ci , którzy wyjadą będą wracać do takiego kraju za te 4 -5 lat do ciekawej pracy i do bezpieczeństwa (uciekną od napalonych i rozbestwionych imigrantów )

 • Henk 2017-06-01 14:20:00

  To zupelnie jak za czasow PRL. Przed matura Pani prof zapytala sie kolegi kim chcial by byc/zostac. On odpowiedzial ze Kanadyjczykiem. Teraz tez mamy rzad ja z PRL. Trudno sie dziwic. Pozdrowienia z Afryki!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA