We środę 4 maja ponad 289 300 tegorocznych absolwentów liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz szkół artystycznych rozpoczęło maturalny maraton. Wynik poznają w pierwszych dniach lipca. Co potem? Wielu wybierze uczelnie wyższą. My podpowiadamy, po jakich studiach nie ma szans na dobrą pracę.

- Najpierw zdana matura, potem wybór studiów. Wielu z tegorocznych maturzystów stanie przed takim wyborem.
- Powinni wiedzieć, że nie wszystkie kierunki studiów zapewniają w przyszłości atrakcyjne zatrudnienie i wynagrodzenie.
- Na tej liście znajduje się m.in. geografia, socjologia, biologia, rolnictwo czy bibliotekoznawstwo.
Młodzież często decyduje się na dostępne kierunki, o których marzyła, ale na których absolwentów nie czeka żaden pracodawca. A specjaliści podkreślają, że uczelnie powinny być miejscami, które zapewnią nie tylko dobre wykształcenie, ale także dają pewność znalezienia dobrego zatrudnienia.
Tymczasem często młodzież decyduje się na dostępne kierunki, o których z jednej strony marzyła, ale na których absolwentów nie czeka żaden pracodawca. Oto niektóre z nich:
Bibliotekoznawstwo
Bibliotekoznawstwo w tradycyjnej formie nie jest kierunkiem przyszłościowym i to z prostej przyczyny - coraz mniej osób odwiedza biblioteki. Potencjał tego kierunku mógłby być inny, ale pod warunkiem uzupełnienia tradycyjnej wiedzy o nauki związane z pozyskiwaniem danych i big data. Trzeba pamiętać, że w czytelnictwie następuje zmiana kulturowa związana przede wszystkim z rozwojem technologii.
Socjologia
Popularność tego kierunku studiów w Polsce sięga jeszcze lat 90. Obecnie jednak na rynku pracy jest już wielu socjologów a ponadto specjaliści wskazują, że wiedza pozyskana na tym kierunku studiów nie daje twardych kompetencji. Jest raczej dosyć ogólna, teoretyczna. Zamiast socjologii lepiej rozejrzeć się za studiami związanymi z social mediami (mediami społecznościowymi) czy kreowaniem wizerunku.
Czytaj także: Nie ma jednej recepty na to, jak stać się liderką
Jeżeli jednak ktoś uprze się na studiowanie socjologii, powinien ją traktować jako bazę do studiów podyplomowych.
Geografia
Po geografii najłatwiej o pracę w szkole jako nauczyciel (po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji) albo na uczelni. Biorąc pod uwagę obecne trendy, pasjonaci geografii powinni raczej spojrzeć na kierunki związane z ochroną środowiska czy ekologią. Alternatywą dla geografii mogą być także kierunki związane z pozyskiwaniem energii odnawialnej.
Europeistyka


Słowa kluczowe
- studia
- studenci
- matura 2022
- geografia
- socjologia
- bibliotekoznawstwo
- biologia
- rolnictwo
- szkolnictwo wyższe
- uczelnie wyższe
KOMENTARZE (0)