×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Matura po nowemu, a rekrutacja na studia po staremu. Rzecznik interweniuje

  • Autor: PAP/JP
  • 8 lut 2023 11:47

Egzaminy maturalne w nowej formule i w formule dotychczasowej znacznie się różnią pod względem merytorycznym – wskazuje RPO. Dlatego jego zdaniem przy rekrutacji uczelnie powinny uwzględniać obok wyników procentowych także wyniki matur w ujęciu centylowym.

Matura po nowemu, a rekrutacja na studia po staremu. Rzecznik interweniuje
Przy rekrutacji uczelnie powinny uwzględniać obok wyników procentowych także wyniki matur w ujęciu centylowym (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą.
  • RPO w wystąpieniu do ministra edukacji i nauki poinformował, że do jego biura wpływają pisma dotyczące zasad rekrutacji na uczelnie wyższe w roku akademickim 2023/2024.
  • Ich autorzy zwracają uwagę, że uczelnie wyższe, w przyjętych na rok akademicki 2023/2024 zasadach rekrutacji, nie uwzględniają różnic, jakie występują między maturą w formule z 2015 r., a maturą w nowej formule, do której abiturienci będę przystępować od tego roku.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który jako pierwszy skończył 8-letnią szkołę podstawową, kończy 4-letnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników. Wiosną 2023 r. absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad. Według starych zasad egzaminy maturalne będą w tym roku zdawać też absolwenci szkół ponadgimnazjalnych z wcześniejszych roczników, m.in. ci, którzy chcą poprawić wynik lub zdawać egzamin z dodatkowego, niewybranego wcześniej przedmiotu.

Uczelnie wyższe nie uwzględniają przy rekrutacji różnic między "nową" a "starą" maturą

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Matura po nowemu, a rekrutacja na studia po staremu. Rzecznik interweniuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aaa 2023-02-09 09:18:12

    Czyli w sumie rzecz, która powinna istnieć od dawna. To nie tajemnica, że poziom matur z roku na rok jest różny i często bez poprawię nia.pdf matury dało się dostac na studia tylko dlatego, że rok później matura była trudniejsza

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA