Matura 2016, poziom podstawowy i rozszerzony: Dziś egzamin z języka niemieckiego

• Po godzinie 9 maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym.
• Egzaminu na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się on o godzinie 14.
• Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Matura 2016, poziom podstawowy i rozszerzony: Dziś egzamin z języka niemieckiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 maj 2016 8:55


Od lat język niemiecki jest drugim - po języku angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze; egzamin z angielskiego przeprowadzony był w ubiegłym tygodniu.

Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 21,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Część z nich w czwartek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 8,3 tys. abiturientów.

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w czwartek będą pisać egzamin z niemieckiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie około 2,2 tys. w całym kraju.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Czytaj też: Matury 2016: Język polski i pytania o miłość

Na kolejnych miejscach w wyborach maturzystów, jeśli chodzi o języki obce - po angielskim i niemieckim - znalazł się rosyjski. W tym roku chce go zdawać 5,9 tys. maturzystów. Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 18 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 19, 20 i 23 maja.

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o język białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 24 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.