Maszyniści PKP Intercity szkolą się na nowoczesnym symulatorze jazdy lokomotywą

6
Maszyniści PKP Intercity szkolą się na nowoczesnym symulatorze jazdy lokomotywą Fot. mat. pras.
Maszyniści PKP Intercity mogą korzystać z nowoczesnego symulatora jazdy lokomotywą. To kolejny projekt PKP wpływający na poprawę bezpieczeństwa na kolei. Wartość inwestycji to prawie 5,4 mln zł.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maszyniści PKP Intercity szkolą się na nowoczesnym symulatorze jazdy lokomotywą

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 maj 2015 12:56


Poprawa bezpieczeństwa na kolei to jeden z głównych priorytetów Grupy PKP. 2014 rok był najbezpieczniejszy w historii. W ciągu ostatnich trzech lat liczba wypadków spadła o 25 proc., a liczba poszkodowanych o 44 proc.

- W ostatnich latach Grupa PKP inwestuje miliardy złotych w bezpieczeństwo. Dodatkowe szkolenia z wykorzystaniem symulatorów dla maszynistów, a jesienią także dla dyżurnych ruchu, modernizacja torów i urządzeń sterowania, remont i zakup nowego taboru, audyty, kontrole i stały monitoring ruchu kolejowego - sprawiają, że z roku na rok polska kolej jest coraz bardziej bezpieczna – podkreśla Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych odpowiadający za bezpieczeństwo w Grupie PKP.

Czytaj też: Szkolnictwo kolejowe w Polsce przestało funkcjonować

Symulator kupiony przez PKP Intercity służy przede wszystkim celom szkoleniowym. W scenariuszach jazdy można ująć zdarzenia realnie występujące na trasach np. złe warunki pogodowe, uszkodzenie hamulca, czy przeszkody w postaci powalonego drzewa. Urządzenie może być również wykorzystane do badań pracowników, którzy brali udział w wypadkach kolejowych, szczególnie pod kątem ewentualnych zaburzeń psychomotorycznych będących skutkiem przeżytego stresu.

- Szkolenia w symulatorze mają podnieść kwalifikacje naszych maszynistów, a przez to poprawiać ich komfort jazdy oraz bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Zaletą projektu jest możliwość budowy różnych scenariuszy, obejmujących zarówno sytuacje standardowe, jak i związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi czy nietypowymi awariami – mówi Piotr Rybotycki, członek zarządu PKP Intercity ds. operacyjnych.

Symulator jest zlokalizowany na zapleczu technicznym PKP Intercity na warszawskiej Olszynce Grochowskiej. Instalacja została podzielona na trzy strefy. W pierwszej znajduje się ruchoma platforma z wymiennymi kabinami imitującymi dwa rodzaje lokomotyw – EP09 oraz EU44 (Husarz). W drugiej umiejscowione zostało stanowisko dla operatora urządzenia, natomiast w trzeciej, dzięki kamerom, maszyniści i instruktorzy mogą obserwować osoby szkolone.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.