PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mamy do czynienia z inflacją wyższego wykształcenia

 • Autor: PAP/rs
 • 9 sty 2023 9:52

W czasach PRL-u odsetek ludzi z wyższym wykształceniem, którzy obsadzali najwyższe pozycje zawodowe, wynosił 75 proc., dziś ten odsetek nie przekracza 35 proc. Mamy więc do czynienia z inflacją wyższego wykształcenia, przestaje być ono wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Mamy do czynienia z inflacją wyższego wykształcenia
Mamy do czynienia z inflacją wyższego wykształcenia - uważa socjolog prof. Henryk Domański (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Zmierzamy w kierunku społeczeństwa, w którym podziały społeczne coraz bardziej uzewnętrzniają się w stylu życia - mówi prof. Henryk Domański.
 • Ukończenie szkół zawodowych lokuje ich absolwentów na poziomie dawnej klasy robotniczej, pracowników fizycznych, co oznacza lokowanie się na niższych szczeblach drabiny społecznej - mówi profesor.
 • Rozwój szkolnictwa zawodowego - zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na hydraulików, mechaników, elektryków, itd. - jeszcze bardziej wzmocni podziały klasowe  - uważa prof. Domański.

W kierunku jakiego modelu zmierza społeczeństwo polskie?

- Takiego, jaki występuje w większości krajów zachodnich, trochę anglosaskiego, w stronę utrzymywania się hierarchii społecznej, związanej z poziomem dochodów, zamożnością, tego, ile się samochodów posiada, jaką marką się jeździ.

Zmierzamy w kierunku społeczeństwa, w którym podziały społeczne coraz bardziej uzewnętrzniają się w stylu życia: w jaki sposób spędza się wolny czas, jakiego typu rekreację się uprawia, jaki sposób aktywności sportowej się stosuje.

Występują tu są wyraźne dystanse kulturowe między specjalistami, właścicielami firm a kategoriami społecznymi lokującymi na niższych szczeblach drabiny stratyfikacyjnej. Omówiliśmy to, tzn. ja, Dariusz Przybysz, Katarzyna Wyrzykowska i Kinga Zawadzka, w książce z 2021 r. pt. "Dystynkcje muzyczne. Stratyfikacja społeczna i gusty muzyczne Polaków", relacjonując wyniki naszych badań.

Żeby zostać zaliczona do tej wyższej średniej warstwy społecznej, jaki sport powinnam uprawiać, czym się zajmować w wolnym czasie?

- Pływaniem żaglówką albo jazdą konną, grą w golfa, szermierką - wszystkimi tymi przyjemnościami, które są wymagają nakładów finansowych, a więc są trudno dostępne, trzeba mieć wystarczające środki, aby móc sobie na nie pozwolić.

Moje hobby - chodzenie z psami po lesie - już się w to nie wpisuje?

- Nie, teraz każdy kto chce może mieć psa i chodzić z nim sobie po lesie czy parku. Z badań, które przeprowadziliśmy na reprezentacyjnej próbie ogólnopolskiej wynika, że takie formy aktywności nie stratyfikują społeczeństwa polskiego. Interesujące, że, nadal czynnikiem różnicującym jest tenis, mimo jego popularności, tzn. osoby deklarujące granie w tenisa lokują się w hierarchii społecznej stosunkowo wysoko.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mamy do czynienia z inflacją wyższego wykształcenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2023-01-09 15:32:42

  Ważniejsze od wykształcenia są plecy, ale przecież nepotyzmu u nas nie ma.

 • Klaudia 2023-01-09 13:30:13

  „Tytułu doktora”… przecież to stopień naukowy a nie tytuł. Ten artykuł jest pełen tego typu błędów, przez co nieprzyjemnie się go czyta.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA