×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mają ogromne problemy z dostępem do pracowników. Sięgnęli po sprawdzony sposób

W sektorze usług wspólnych najważniejsze są kompetencje językowe, jednak osoby, które chciałyby związać się zawodowo z firmami reprezentującymi go, powinny też posiadać umiejętność rozwiązywania problemów oraz zarządzania projektami o zasięgu globalnym. Przydatna jest też znajomość narzędzi koniecznych do pracy w wirtualnym środowisku czy umiejętność autoprezentacji i podejmowania decyzji. Takich kompetencji uczyć będą przedstawiciele krakowskich korporacji na nowo powstałym kierunku studiów.

Mają ogromne problemy z dostępem do pracowników. Sięgnęli po sprawdzony sposób
W tej chwili sektor usług wspólnych zatrudnia 355 tys. osób. Aspiracje ma dużo większe. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z najnowszego raportu ABSL "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021" wynika, że tylko w 2020 r., w czasie pandemii, w centrach usług biznesowych stworzonych zostało łącznie 13,5 tys. nowych miejsc pracy. Oznacza to, że wzrost zatrudnienia w sektorze usług biznesowych wyniósł w ubiegłym roku 3,9 proc., podczas gdy cała polska gospodarka skurczyła się o 2,7 proc. W tej chwili branża zatrudnia 355 tys. osób. Aspiracje ma dużo większe.

- Mamy kompletny kryzys w dostępie do pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z uczelnią i możemy pochwalić się uruchomieniem pionierskiego kierunku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, gdzie 84 studentów rozpoczęło rok akademicki - informuje Anna Berczyńska, dyrektor zarządzająca grupą Schaeffler, vice-president talent w ABSL Poland.

Nowy kierunek - Global Business Service - powstał we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) po to, by kształcić pracowników gotowych do pracy w międzynarodowym środowisku.

Ciąg dalszy materiału pod filmem

Posłuchaj całej rozmowy z Anną Berczyńską, vice-president talent w ABSL Poland:

Anna Berczyńska mówiąc o kompetencjach, jakie powinny mieć osoby chcące pracować w sektorze usług wspólnych, wymienia nie tylko kompetencje językowe, ale też umiejętność rozwiązywania problemów, pracy w międzynarodowym środowisku, zarządzania projektami o zasięgu globalnym. Przydatna jest też znajomość narzędzi koniecznych do pracy w wirtualnym środowisku, ale też umiejętność autoprezentacji i podejmowania decyzji.

Czytaj więcej: Na pięciu latach studiów się nie skończy. To koniec nauki, jaką znamy

Właśnie taką wiedzą ze studentami nowo powstałego kierunku mają dzielić się przedstawiciele środowiska międzynarodowych krakowskich korporacji, którzy będą brali aktywny udział w prowadzeniu zajęć i warsztatów. Kierunek GBS przygotuje studentów do rozwoju międzynarodowej kariery w centrach biznesowych należących do największych firm na świecie, które bardzo chętnie inwestują w stolicy Małopolski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mają ogromne problemy z dostępem do pracowników. Sięgnęli po sprawdzony sposób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA