PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Lukę w rynku pracy IT załata szkolenie online? To możliwe

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 16 wrz 2019 15:25

66 proc. menadżerów IT krytycznie ocenia poziom umiejętności zatrudnionych pracowników. Tłumacząc się brakiem środków na rozwój i szkolenia, ale mimo tej oceny coraz więcej osób wie, jak - na własną rękę - zdobyć wiedzę.

Lukę w rynku pracy IT załata szkolenie online? To możliwe
Sposobów na dokształcanie lub zdobywanie zupełnie nowych kwalifikacji jest coraz więcej. Są obecne także w edukacji IT. (fot. pxhere.com/domena publiczna)
REKLAMA
 • Zgodnie z najnowszymi badaniami rośnie świadomość różnych form dokształcania się, także w IT.
 • Obecnie dla 36 proc. samokształcących się Polaków najważniejszy jest szeroki zakres zagadnień i technologii.
 • Osoby w wieku 19 - 26 lat, które decydują się na naukę programowania na bootcampie programistycznym w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę, zaś 27-35 latkowie na dostęp do dedykowanego mentora.

W podsumowaniu raportu globalnego dla branży IT „2018 IT skills and salary report” firma Sedlak&Sedlak ujawniła opinię blisko 66 proc. menadżerów IT. Zgodnie z nią istnieje poważna luka między poziomem umiejętności pracowników, a wiedzą wymaganą do osiągania celów firmy w sferze informatyki i programowania. Efektem tego stanu rzeczy mają być opóźnienia w opracowywaniu i wdrażaniu projektów IT, wyższy poziom stresu pracowników, a w skrajnych przypadkach - utrata dochodów.

Jakie są przyczyny? Problemy z przyciągnięciem do firm utalentowanych pracowników (40 proc. twierdzących odpowiedzi) oraz brak wystarczających nakładów na ich rozwój i szkolenia (39 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Programista bez magistra

Tymczasem sposobów na dokształcanie lub zdobywanie zupełnie nowych kwalifikacji jest coraz więcej. Już nie tylko studia pozwalają poszerzać kompetencje w IT. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku i Opinii DRB w sierpniu br. Eksperci z Kodilla.com zapytali w nich grupę 3356 respondentów, czy mają świadomość istnienia szkół programowania jako narzędzi do zdobycia pracy w branży IT. Jak okazało się, taką wiedzę posiada 15 proc. pytanych a w niektórych rejonach Polski nawet 22 proc. Polaków. Z czego wynika ten trend?

Po pierwsze - samokształcenie za pośrednictwem dostępnych za darmo materiałów szkoleniowych czy przez uczestnictwo w kursach daje coraz lepsze efekty.

Po drugie - nadal systematycznie spada liczba studentów w Polsce, co jest spowodowane m.in. niżem demograficznym. Jak podaje GUS, jeszcze 10 lat temu kierunki techniczne kończyło 1,927 mln studentów. W minionym roku akademickim było to już zaledwie 1,230 mln osób. Absolwenci nie są więc w stanie wypełnić deficytu w branży IT.

Czytaj też: Informatyk informatykowi nierówny

Tak uczą się talenty w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Lukę w rynku pracy IT załata szkolenie online? To możliwe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2019-09-18 20:37:53

  Klasyka. Wzorem pracodawców z innych branż chcą od razu pracowników z najwyższym poziomem umiejętności i nie zamierzają wydawać ani złotówki na szkolenie samemu.

 • Szymon Owedyk 2019-09-17 21:25:01

  To tylko uczy, aby inwestować w samego siebie przez pewne kursy online. I ja mam ciekawą propozycję swoich kursów online tutaj jaksierozwijac.pl/kursy-i-ksiazki/

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA