• Młodzież zagrożona niedostosowaniem społecznym we wrześniu rozpocznie naukę w pierwszej w Łodzi szkole zawodowej przeznaczonej dla tego typu uczniów.
• Nowa placówka będzie kształciła w zawodach fryzjera, kucharza i mechanika samochodowego.

Jak powiedziała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 25 rozpocznie funkcjonowanie od nowego roku szkolnego przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 4 przy ul. Łucji na mocy przyjętej pod koniec marca uchwały Rady Miejskiej w Łodzi. Obecnie w ośrodku działa szkoła podstawowa oraz gimnazjum.
Jak tłumaczą w magistracie utworzenie pierwszej tego typu zawodówki pozwoli uczniom m.in. z zaburzeniami zachowania i emocji - nie zawsze przystosowanym do nauki w szkołach ogólnodostępnych - na kontynuowanie rozpoczętego procesu socjoterapeutycznego i umożliwi im zdobycie atrakcyjnego zawodu, co z kolei może zapobiec demoralizacji.
Czytaj też: Koniec "zawodówek". Zmiany rozpoczną się w 2017 r.
Szkoła ponadgimnazjalna ma być dostępna nie tylko dla absolwentów MOS nr 4, ale dla wychowanków wszystkich łódzkich placówek resocjalizacji. Będzie prowadziła naukę w trzech 16-osobowych klasach w zawodach fryzjera, kucharza i mechanika samochodowego.
"Wybraliśmy te trzy profesje po weryfikacji potrzeb rynku pracy. Dzięki tej placówce, młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wymagająca szczególnego wsparcia, dostanie wyjątkową szansę i dobry fundament do rozpoczęcia dorosłego życia" - wyjaśnił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację.
Na potrzeby nowej specjalnej zasadniczej szkoły zawodowej, za kwotę 1,5 mln zł przeprowadzona zostanie modernizacja budynku warsztatów na terenie MOS nr 4 w Łodzi. Do lipca mają powstać m.in. trzy pracownie zawodowe z zapleczami, pięć klasopracowni, biblioteka, pracownia komputerowa, pomieszczenia sanitarne, szatnia, pokój nauczycielski i pomieszczenia socjalne.


KOMENTARZE (0)