PARTNERZY PORTALU

Reforma oświaty: Likwidacja gimnazjów pomoże szkolnictwu zawodowemu?

• Obecny niedobór kadr o kwalifikacjach technicznych na polskim rynku pracy wynika m.in. z dawnej reformy oświaty, która wprowadziła gimnazja - mówi Henryk Michalik, członek zarządu w Tenneco Automotive.
• Właściwym jest stworzenie mechanizmu, który będzie zachęcał szkoły do kształcenia w zawodach rzeczywiście deficytowych - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Reforma oświaty: Likwidacja gimnazjów pomoże szkolnictwu zawodowemu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza nie martwi się likwidacją gimnazjów i nowego systemu szkolnictwa zawodowego, który zakłada reforma edukacji, a którą przygotowała Anna Zalewska i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- W zakresie szkolnictwa zawodowego te zmiany są na tyle niedaleko idące, że nie będą stwarzały problemów po stronie samorządu. Zakres tej reformy będzie dla nas dużo łatwiejszy do wdrożenia niż tej reformy wcześniejszej, czyli powołania gimnazjów. Wracamy do modelu, który znamy - zaznacza.

Jak dodaje szczególnie wprowadzenie mechanizmu, który będzie zachęcał szkoły do tworzenia oferty w zakresie zawodów deficytowych, jest właściwe. Minister Zalewska taki mechanizm zapowiedziała.

- Finansowanie zawodów deficytowych to cenne narzędzie, by wpływać na to jak szkolimy. Dziś szkoły tworzą te klasy, do których uczniowie chcą pójść. Czyli, jeżeli jest moda na grafika komputerowego, to wszystkie szkoły tworzą takie klasy. Wykształcimy tych grafików tylu, że na pewno nie wszyscy znajdą sobie miejsce na rynku pracy. Właściwym jest więc stworzenie mechanizmu, który będzie zachęcał szkoły do kształcenia w zawodach rzeczywiście deficytowych - mówi wiceprezydent.

Czytaj też: Połowa nauczycieli z gimnazjum zostanie na lodzie?

Na to, że likwidacja gimnazjów może pomóc rozwojowi szkolnictwa zawodowego w Polsce wprost wskazuje Henryk Michalik, członek zarządu w Tenneco Automotive.

- Nie ma wątpliwości, że obecny niedobór kadr o kwalifikacjach technicznych na polskim rynku pracy wynika m.in. z dawnej reformy oświaty, która wprowadziła gimnazja. Wtedy zaczęto niszczyć szkolnictwo zawodowe w Polsce. Wtedy ministerstwo edukacji wytyczyło sobie jasny kierunek, że w Polsce około 50 proc. absolwentów szkół średnich musi skończyć studia wyższe. Podczas gdy w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej jest to 15 procent - mówi Michalik.

Cały artykuł czytaj

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma oświaty: Likwidacja gimnazjów pomoże szkolnictwu zawodowemu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA