Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

W kujawsko-pomorskim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stworzony zostanie program doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

9 wrz 2014 11:29


Prezydenci Bydgoszczy i Torunia, Rafał Bruski i Michał Zaleski, oraz prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw Mirosław Ślachciak podpisali trójstronne porozumienie dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów.

Celem porozumienia jest zainicjowanie współpracy na rzecz opracowania i wdrożenia systemowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego na poziomie kształcenia gimnazjalnego w Bydgoszczy i w Toruniu.

Zostanie ono zgłoszone do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 10 „Innowacyjna edukacja”. Projekt ma wpłynąć na właściwy wybór zawodu i ma formułę otwartą, zatem do jego realizacji mogą przystąpić kolejne gminy.

- Na poziomie gimnazjalnym to rodzice wpływają na wybór zawodu. Na współpracę z nimi chcemy kłaść duży nacisk przez cały okres nauczania, bowiem lepiej mieć technika w pracy, niż magistra w domu. W budowaniu nowego modelu doradztwa zawodowego będziemy korzystali z dobrych praktyk niemieckiego partnera, który od wielu lat prowadzi w szkołach Brandenburgii dokumentację wyboru zawodu – wyjaśnił prezes Mirosław Ślachciak.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest m.in.: opracowanie nowoczesnych narzędzi analitycznych do prowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego, wdrożenie nowej metody doradztwa zawodowego w wymiarze długofalowym w gimnazjach, włączenie w proces doradztwa środowiska rodziców i lokalnych przedsiębiorców, uzupełnienie wiedzy nauczycieli o zawodach oraz nowoczesnym świecie pracy, pomoc uczniom w rozwijaniu świadomości własnej osoby, odpowiedzialności za własne działania i samodzielności, opracowanie i wdrożenie metody badania losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.