Legitymacje dla uczniów ze szkół polonijnych będą darmowe

Podpisana została nowelizacja Prawa konsularnego, która znosi opłaty za legitymacje dla uczniów szkół polonijnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Legitymacje dla uczniów ze szkół polonijnych będą darmowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 kwi 2017 10:49


• Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa konsularnego, która znosi opłaty za wydawanie legitymacji dla uczniów szkół polonijnych.

• Nowelizacja jest uzupełnieniem uchwalonej w grudniu 2016 r. noweli ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

• Uczniowie będą mogli korzystać z ulg na przejazdy komunikacyjne oraz wstęp do muzeów i parków narodowych.

Nowelizacja Prawa konsularnego jest uzupełnieniem uchwalonej w grudniu ub.r. zaproponowanej przez prezydenta noweli ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego. Zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulg na przejazdy komunikacyjne oraz wstęp do muzeów i parków narodowych uczniom szkół polskich za granicą.

Przygotowana przez MSZ i uchwalona 7 kwietnia przez Sejm nowelizacja Prawa konsularnego zwalnia z opłat konsularnych wydawanie dokumentów poświadczających uprawnienia do ulg. Obie nowele - prezydencka i rządowa - mają wejść w życie w piątek. W czwartek nowelę bez poprawek przyjął Senat.

Czytaj też: Studenci dostaną elektroniczne legitymacje

Podczas prac nad nowelą w komisjach senackie Biuro Legislacyjne wskazywało na fakt, iż przyjęcie rządowej nowelizacji w tym trybie nie zapewni "odpowiedniego czasu na podpisanie ustawy i jej ogłoszenie". Jak wskazali, powołując się m.in. na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, legislatorzy, w efekcie nadzwyczajnego tempa procedowania zmian może dojść do sytuacji, w której przewidziane vacatio legis "może - wbrew intencjom twórców ustawy - ulec niebezpiecznemu skróceniu, a w skrajnych okolicznościach termin wejścia ustawy w życie może zbiec się albo nawet poprzedzić dzień jej ogłoszenia".

"Prezydent w zasadzie pozostawiony jest w sytuacji bez wyjścia: w momencie, kiedy niezwłocznie podpisze ustawę, to tutaj nie zostanie zagwarantowana standardowe vacatio legis, a w momencie, kiedy skorzysta z przysługującego prawa i zachowania terminu wynikającego z konstytucji złamie zasadę niedziałania prawa wstecz" - zauważyła na środowym posiedzeniu komisji Aldona Figura z Biura Legislacyjnego Senatu. Podobne zastrzeżenia podnosiło wcześniej, na etapie prac sejmowych, także Biuro Legislacyjne Sejmu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.